Geçen hafta 2 Filistinli şehit oldu, 10 Siyonist yaralandı

opt 20180405 2 29645721 32403336 M5YK43VGBS9EMJXYBTFU

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Batı Şeria Teşkilatı Enformasyon Dairesi’nin hazırladığı rapora göre, geçen hafta Batı Şeria’da 46 noktada işgal güçleriyle Filistinliler arasında çatışmalar yaşandı.

Raporda, geçen hafta yaşanan çatışmalarda taşlı saldırıya maruz kalan iki işgal askerinin ve sekiz Yahudi yerleşimcinin yaralandığı, Filistinli iki gencin şehit olduğu, şehitlerden birinin Kudüslü eski esir ve diğerinin Ramallah yakınlarındaki Deir Nizam beldesinden bir genç olduğu ifade edildi.

Dün Batı Şeria’da 13 noktada işgal güçleriyle Filistinliler arasında çatışmalar yaşanırken Nebi Salih beldesinde Deir Nizam beldesi sakinlerinden 17 yaşındaki Muammed Munir et-Temimi işgal güçlerinin attığı kurşunla şehit oldu.

Nebi Salih beldesinde dün yaşanan çatışmalarda ayrıca 22 kişinin gerçek mermi ve 76 kişinin plastik mermiyle yaralandığı, onlarca kişinin de işgal askerlerinin attığı bombalardan çıkan yoğun gazdan etkilendiği ifade edildi.

Nablus’un güneyindeki Beyta beldesinde yaşanan çatışmalarda iki işgal askerinin ve 300’den fazla Filistinlinin yaralandığı kaydedildi.

Batı Şeria’da Perşembe günü 5 noktada ve Çarşamba günü 8 noktada işgal güçleriyle Filistinliler arasında çatışmaların yaşandığı ve Çarşamba günü Kudüslü 43 eski esir Abdu Yusuf el-Hatib et-Temimi’nin gözaltına alındıktan sonra darp edildiği el-Meskubiyye Polis Merkezi’nde şehit olduğu bildirildi.

Batı Şeria’da ayrıca Salı günü 7 noktada, Pazartesi günü 10 noktada, Pazar günü 7 noktada ve geçen hafta Cumartesi günü de 6 noktada işgal güçleriyle Filistinliler arasında çatışmaların yaşandığı belirtildi.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi