Haaretz, Özgürlük Tüneli davasında beklenmedik bir ihlali ortaya çıkardı

Wpvpr

İbranice Haaretz gazetesi, 6 Eylül 2021’de altı mahkumun özgürlüklerini zorla ele geçirebildiği Özgürlük Tüneli operasyonuyla ilgili yeni ayrıntıları ortaya çıkardı.

Gazete, Temmuz ayında gece tutukluların kaldığı hücrenin aranması sırasında mahkumlardan birinin tünelde mahsur kaldığını, ancak gardiyanların onun yokluğunu fark etmediğini söyledi.

Haaretz’in aktardığına göre, kazıya katılan mahkumlardan biri, “Görevliler hücreyi aramaya geldiler ve arama başladığı için mermer aniden üzerime kapadım. O sırada çığlık attım ve nefes alamadım.”

Haaretz, Muhammed Ardah’ın Hadarim hapishanesinden Gilboa hapishanesine, hapishane istihbarat görevlisinin onayı ile nakledilmesinde yatan işgal mahkumlarının bir başka başarısızlığına da dikkat çekti.

Tutsak Mahmoud Al-Aardeh, ”Gardiyanlar hücreyi ararken tünel açıklığının üzerinde duruyordu ve hücredeki mahkumların listesini taşıyan bir kadın gardiyan vardı ancak aramadı. Arama hiçbir şey olmadan sona erdi.” dedi.

Haaretz, daha profesyonel bir idarenin firarı önleyebileceğini söylüyor.

İbrani gazetesinin haberi, hapishanede telefon kullanmanın kolaylığını, mahkumların hücreler arasında hareket özgürlüğünü ve nadiren yapılan denetimlerin uygulanmasındaki pervasızlığı da gösteriyor.

Hapishane Hizmetleri İdaresi’nin resmi belgelerine göre, Zakaria al-Zubaidi 2019 yılında Gilboa cezaevine girdi ancak o zamandan beri hücreler ve farklı bölümler arasında 20 kez hareket edebildi. Haberde bu sayının resmi kayıtlara göre olduğu belirtildi.

Zakaria al-Zubaidi son olarak kaçış günü diğer tutsaklarla birlikte kaçtığı 5 numaralı hücreye taşındı.

İbrani gazetesi, mahkum Iyad Jaradat’ın kaçıştan birkaç hafta önce 5 No’lu hücrede olduğunu ve mahkumlarla birlikte kaçmaya karar verdiğini ancak aşırı ağırlığının bunu yapmasını engellediğini belirtiyor.

Haaretz, hücrelerde yapılan yetersiz aramaların, servisin elit birimi olan “Dor” biriminin hücre baskınlarında başarısız olduğunu ortaya çıkardığını söyledi.

Kaynak: Qudsn

Çeviri: Mücahid Talha Altın