İran resmi haber ajansı IRNA'ya göre, Hamaney, başkent Tahran'da "19 Dey (9 Ocak) Ayaklanması Günü" münasebetiyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, yaklaşık 4 aydır aralıklarla devam eden Mahsa Emini gösterilerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Gösterilerin dış güçler tarafından desteklendiği iddiasını yineleyen Hamaney, İran düşmanlarının gösterilerle hedeflerine ulaşamadığını, rejimin ülke içinde ve bölgede gücünü koruduğunu ifade etti.

Hamaney, "İsyan hareketinde dış düşmanların parmağı var. Bazıları, (bize) 'olaylar sizin suçunuz' diyor. Bu doğru değil." dedi.

Gazze'de İlk Kez Böbrek Nakli Gerçekleştirildi Gazze'de İlk Kez Böbrek Nakli Gerçekleştirildi

"İsyancıların amacı ülkenin güçlü yönlerini yok etmek"

ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin göstericileri desteklemelerine yönelik açıklamalara dikkati çeken Hamaney, "İsyan hareketinde düşmanın en önemli aracı Batılı, Arapça, İbranice medya ve sosyal platformlar üzerinden yaptığı propaganda olmuştur. Elbette ülkede ekonomik ve geçim sorunu olduğuna şüphe yok ama bu sorun çöp tenekeleri yakarak, sokaklarda isyan çıkararak çözülür mü? Kuşkusuz bu eylemler ihanettir ve sorumlu kurumlar ihanetle ciddi ve adil bir şekilde ilgilenir." diye konuştu.

Hamaney, "Bazıları, isyancıların ülkenin idari zafiyeti ve ekonomik yetersizliklerine karşı olduklarını iddia ediyordu. Aksine onların amacı zayıflıkları gidermek değil, ülkenin güvenlik gibi güçlü yönlerini yok etmekti." dedi.

İran lideri Hamaney ülkenin ekonomi, kültür, güvenlik ve bilim gibi çeşitli alanlarda büyük ve dönüştürücü çalışmalara ihtiyacı olduğunu kaydetti.

İran'da Şah Muhammed Rıza Pehlevi yönetimine karşı 9 Ocak 1978'de Kum kentinde başlatılan halk ayaklanması her yıl farklı etkinliklerle anılıyor.

İran'daki gösteriler

İran'ın başkenti Tahran'da 13 Eylül'de "ahlak polisi" olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra fenalaşarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini 16 Eylül'de yaşamını yitirdi. Emini’nin ölümü üzerine memleketi Sakkız’da 17 Eylül’de başlayan gösteri ülke geneline yayılarak yönetim karşıtı protestolara dönüştü.

Protestolarda yüzlerce gösterici hayatını kaybetti, on binden fazla gösterici ise gözaltına alındı.

Gösteriler sonrası onlarca kişi "yeryüzünde bozgunculuk çıkarmak", "devlete karşı savaş açmak" gibi suçlamalarla idamla yargılanırken şu ana kadar haklarında ölüm cezası verilen 4 kişinin cezası infaz edildi.