Hırvatistan’dan savaş suçlularına devlet nişanı verildi

hirvatistandan savas suclularina devlet nisani h741 c06dc

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanoviç, Bosna Hersek’te savaş suçlarına karışan askeri birlikleri devlet nişanlarıyla taltif etti.

Hırvatistan’daki Sırp kuvvetlerine karşı gerçekleştirilen Oluja (Fırtına) operasyonunun 26. yıl dönümü ve “Zafer ve Vatana Şükran Günü” vesilesiyle Knin şehrinde gerçekleştirilen programda Cumhurbaşkanı Milanoviç, Hırvatistan’ın kurtuluş savaşında başarı gösteren generallerin yanı sıra Bosna Hersek’te Hırvat Savunma Konseyi (HVO) bünyesinde savaş suçlarına karışan birlikleri de onurlandırdı.

Milanoviç’in HVO’nun askerî polis birimi ve “Ludvig Pavloviç” adlı özel harekat birliğini de ödüle layık görmesi, Bosna Hersek’te tepkiye neden oldu.

HVO bünyesindeki bu birlikler, Bosna savaşı sırasında Boşnak Müslümanların toplama kamplarında tutulması ve esirlerin infaz edilmelerinden sorumlu tutulan askeri liderler tarafından idare ediliyordu.

Milanoviç’in taltif ettiği HVO askeri polis biriminin lideri Valentin Çoriç, savaş sırasında Boşnak Müslümanlara karşı işlediği savaş suçları nedeniyle 16 yıl hapse mahkum edilmişti. Aynı birimin mesubu Berislav Puşiç de savaş suçu iddialarıyla yargılanıyor.

Kaynak: Balkan News