14 Mayıs'ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçiminde %50+1 şartı sağlanamadığı için Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu arasında ikinci tur seçim yapılacak.

Bir sonraki seçimde seçmenlerin kararlarını etkileyebilecek birkaç senaryo bulunuyor.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Sinan Oğan ile ittifakı

Oyların yüzde 5,17'sini alan Ata İttifakı adayı Sinan Oğan, ikinci tur seçimde Kılıçdaroğlu'nu destekleme olasılığına işaret etti. Ancak Millet İttifakı'nı destekleyen Kürt Yeşil Sol Partisi'ne taviz verilmemesini şart koştu.

Uzmanların yaptığı hesaplamalara göre, Oğan'ın oyları Kılıçdaroğlu'na doğru kayarsa Millet İttifakı adayı yüzde 50,06 oy alarak cumhurbaşkanlığı yarışını kazanabilir. Ancak Oğan'ın koştuğu şart, Kılıçdaroğlu'nun destek tabanının en az yüzde onunu kaybedebileceği anlamına geliyor.

Şalvarlı seçmen, muhalefetin şeriat planını çürüttü Şalvarlı seçmen, muhalefetin şeriat planını çürüttü

Sinan Oğan'ın desteği Kılıçdaroğlu'nun oylarını yüzde 44,89'dan yüzde 34,35'e düşüreceğinden, bu senaryo büyük ölçüde olasılık dışı.

Millet İttifakının Çöküşü

Güçlendirilmiş bir parlamenter sisteme dönüş, Altılı Masa ittifakının "bel kemiği" idi. Ancak meclisteki sandalye çoğunluğunu Cumhur İttifakı kazandı. Millet İttifakı ise 600 sandalyeden yalnızca 278'ini almayı başarabildi. Dolayısıyla meclis kartını oynamak Altılı Masa için artık mümkün değil.

Muhalefetin meclis çoğunluğunu elde edememesi, seçmenleri ya Erdoğan'ı desteklemeye ya da seçimi boykot etmeye itiyor. Mecliste yeterli sandalyeyi alamayan Kılıçdaroğlu kazanırsa ve başkanlık sistemi beş yıl daha kalırsa, bu, partiler arasında yapılan mutabakatı ihlal edecek.

Muhalefet parti liderlerinin Erdoğan'ı iktidardan uzaklaştırmanın gerekliliği konusunda hemfikir olması, bu senaryonun öngörülebilir gelecekte gerçekleşme olasılığını zayıflatıyor.

Milletvekili seçimlerinin sonuçlarına göre Cumhur İttifakı yüzde 49,37 ile 321, Millet İttifakı yüzde 35,12 ile 213 ve Emek ve Özgürlük İttifakı yüzde 10,5 ile 66 sandalye kazandı.

Muharrem İnce'den Erdoğan'a destek

Memleket Partisi lideri Muharrem İnce, ilk turdan günler önce cumhurbaşkanlığı yarışından çekildiğini açıklamasına rağmen, Erdoğan'ı cumhurbaşkanlığı yarışını kazanmaya yaklaştırabilecek bir oran olan yüzde 0,4 oy aldı.

Hesaplamalar, Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçimlerini ilk turda kazanması için yaklaşık 274 bin oya ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

24 milyon 568 bin 196 oy toplayan en yakın rakibi Kılıçdaroğlu'na karşı 2 milyon 520 bin 164 farkla Erdoğan'a 27 milyon 88 bin 360 oy verildi. Buna karşılık İnce'den kayabilecek oylar, baraja ulaşabilmesi için yüzde beşten fazlasına ihtiyacı olan Kılıçdaroğlu'nun sonucunu etkileyemez.

İnce, aldığı tehditler üzerine oylamadan çekildiğini söyledi.

Geçersiz oylar

İlk tur sonucunda hem Türkiye içinde hem de yurt dışında geçersiz oy sayısı 1 milyon 36 bin 565'e ulaştı ve seçim sonucunu önemli ölçüde değiştirebilecek bir oran oldu.

Geçersiz oylar azaltılıp her iki aday arasında paylaştırılırsa ve tarihi katılım oranı olan ilk turdaki 56 milyon oy değişmeden kalırsa sonuç, yaklaşık 274 bin oya ihtiyacı olan Erdoğan'ın lehine olacaktır.

Ancak, bu senaryonun ikinci turda gerçekleşmesi pek olası görünmüyor, özellikle de çoğu araştırma, ikinci tur seçimlerinde, özellikle başkanlık yarışından çıkmış partilerde, tipik olarak azalan bir katılıma tanık olduğunu doğruluyor.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, seçimlere yurt içinde katılım oranının yüzde 88,92, yurt dışında ise yüzde 52,69 olduğunu söyledi.

Altılı Masa'nın çöküşü

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalması, adayların vaatlerini veya seçim kozlarını tükettiği anlamına gelmemekte. Her iki aday da seçmenlerin coşkusunu taze tutmak için çabalıyor. 

Erdoğan, seçim kampanyasında, Kılıçdaroğlu ile 2016'da Türkiye'deki başarısız darbeyi planlamakla suçlanan Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) arasında gerçekleştirilmiş bir görüşme konusuna değindi. Elde edilen bilgilere göre Kılıçdaroğlu, birkaç ay önceki ABD ziyareti sırasında örgüt üyeleriyle bir araya geldi. 

Ancak Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu, böyle bir görüşmenin yapıldığını yalanlıyor.

Erdoğan'ın ikinci turdan önceki kampanyasında bu kozu kullanması durumunda, muhalefet ittifakının Altılı Masası önemli ölçüde çökebilir ve Türk seçmeninin kararlarını önemli ölçüde etkileyebilir.

Daily Ummah