Iraklı hükümet yetkilileri, terör örgütü PKK/YPG'nın işgalindeki bölgelerde DEAŞ'lı teröristler ve aileleri ile çatışmalardan kaçan sivillerin tutulduğu Hol Kampı'ndan yaklaşık 140 Iraklı aileyi teslim aldı.

AA muhabirinin yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre, PKK/YPG'li teröristlerin işgalindeki Hol Kampı'ndan Irak’ın Ninova vilayetindeki rehabilitasyon merkezi Ceda Kampı'na nakledilmek için çoğu çocuk ve kadın toplam 140 aile dün ayrıldı.

Hama Katliamı Üzerinden 41 Yıl Geçti Hama Katliamı Üzerinden 41 Yıl Geçti

Iraklı yetkililer tarafından 550 kişiden oluşan 140 ailenin teslim alındığı ve Ceda Kampı'na ulaştırıldığı belirtildi.

Hol Kampı

PKK/YPG, Hol beldesinde Nisan 2017'de kurduğu kampta Deyrizor'daki terör örgütü DEAŞ üyeleri ve aileleri ile çatışmalardan kaçan sivilleri tutuyor.

Kampta, örgütün alıkoyduğu siviller insanlık dışı şartlarda barındırılıyor.

Hijyenik olmayan lavabo ve duş kabinleri, yırtık çadırlar, son kullanma tarihi geçmiş yiyecekler, kronik rahatsızlıkları olanlara ilaç temin edilmemesi, hasta bakımı yapılmaması kamptaki başlıca sorunlar arasında yer alıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) ve sivil toplum örgütleri sık sık Hol Kampı'ndaki insani durumun giderek kötüleştiği uyarısında bulunuyor ve DEAŞ militanlarının tutulduğu merkezlere erişim talep ediyor.

BM'ye göre 10 bin kişi kapasiteli Hol Kampı'nda bunun birkaç katı kişi tutuluyor ve çoğunluğunu kadınlarla çocuklar oluşturuyor.

Hol Kampı'nda yaklaşık 50 ülkeden birkaç bin yabancı terörist savaşçının yanı sıra çok sayıda Suriyeli ve Iraklı terörist bulunuyor.