ABD'nin İran İHA’larını engelleme çabalarının başarısını sorgulayan Ukrayna istihbarat belgelerine göre, Ukrayna'da düşürülen İran İHA’larında bulunan parçaların çoğu ABD, Avrupa ve Batılı müttefiklerine ait.

İran dronlarında bulunan bileşen parçalarının yarısından fazlasının ABD'den gelmesi, Tahran'ın yaptırımlardan kaçınmadaki başarısını ortaya koyuyor.

ABD, İran'a karşı zayıflatıcı yaptırımlar uyguladı. Washington, ayrıca silah sistemlerinin üretiminde kullanılabilecek ticari parçalar üzerinde ihracat kontrolleri yaptı.

Ancak uzmanlar, İran İHA’larının basit yapısı ve birçok parçasının ticari piyasada erişilebilir olması nedeniyle İran İHA’larının yayılmasını engellemenin zorlaştığını söylüyor.

Wall Street Journal, İran'ın Yemen'deki Husi müttefiklerine İHA tedarik edebildiğini ve parça elde etmek için ticari şirketleri kullanarak yaptırımlardan nasıl kurtulduğunu belgeleyen İngiltere hükümeti için hazırlanan gizli bir rapora atıfta bulunarak “Ukrayna'da düşürülen İran İHA'larında bulunan teknolojinin büyük bir kısmı internet üzerinden kolayca satın alınabiliyor ve aracı ülkeler aracılığıyla İran'a gönderilebiliyor, bu da onları engellemeyi zorlaştırıyor.” ifadelerini kullandı.

Analistler, ABD'nin İran'ın insansız hava aracı programıyla mücadele etme çabalarına yönelik bir diğer zorluğun ise Washington'ın birçok müttefikinin, Avrupa da dahil, yaygın yaptırımları imzalamayı reddetmesi olduğunu söylüyor.

Belçika’da Kiliseye Olan İlgi Azaldı Belçika’da Kiliseye Olan İlgi Azaldı

Kaynak: Ortadoğu Haber