İran Dışişleri Bakanlğı sözcüsü Kanani, İran'ın iyi komşuluk politikası izleme niyetinde olduğunu ve saldırma planladığı haberlerinin asılsız olduğunu söyledi.

İran'ın Dini Lideri Hamaney'den Dikkat Çeken Açıklama İran'ın Dini Lideri Hamaney'den Dikkat Çeken Açıklama

Wall Street Journal , Suudi ve ABD'li yetkililere atıfta bulunarak Çarşamba günü, Suudi Arabistan'ın ABD ile istihbarat paylaştığını ve İran'dan krallıktaki hedeflere yakın bir saldırı uyarısında bulunduğunu bildirmişti.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Nasır Kanani buna cevaben, ülkesinin "politikasının karşılıklı saygı ve uluslararası ilkelere dayandığını" ve "iyi komşuluk politikasını sürdürdüğünü" söyledi.

The Wall Street Journal raporunda, yetkililerin Suudi Arabistan, ABD ve diğer bazı komşu devletlerin istihbarat uyarısına yanıt olarak silahlı kuvvetleri için alarm seviyesini yükselttiklerini söylediğini aktarmıştı. 

Suudi yetkililer ABD gazetesine İran'ın, Eylül ayında Mahsa Amini'nin ölümü üzerine alevlenen protestolardan dikkati dağıtmak amacıyla Irak'ın kuzeyindeki Kürt bölgesine ve Erbil'e saldırmaya hazır olduğunu açıklamıştı.

Ortadoğu Haber