İşgal güçleri yılbaşından bu yana 241 ev ve işyeri yıktı

kudus WO2S cover

El-İnsan Demokrasi ve İnsan Hakları Merkezi, işgal güçlerinin yılbaşından Eylül ayı sonuna kadar Batı Şeria ve Kudüs’te Filistinlilere ait 241 ev ve işyerini yıktığını, aralarında çocukların ve yaşlıların da bulunduğu onlarca Filistinlinin evsiz kaldığını açıkladı.

Merkez, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, Avrupa Birliği verilerine göre yıkım ve Yahudileştirme faaliyetlerinin yılbaşından bu yana geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 38 artış gösterdiğine dikkat çekti.

İşgal altındaki topraklarda gerçekleştirilen yıkımların ve Yahudileştirme faaliyetlerinin kınandığı bildiride, yıkımların amacının Filistinlileri göçe zorlamak ve Yahudi yerleşim projelerini teşvik etmek, Kudüs’te olduğu gibi Filistinlilere ait araziler üzerinde yerleşimcilerin varlığını güçlendirmek olduğu ifade edildi.

İsrail’in uluslararası hukuk tarafından garanti altına alınan insan haklarını çiğnediği kaydedilen bildiride, Yahudi yerleşim projeleri ve Yahudileştirme faaliyetleri için Filistinlilerin mesken edinme, serbest dolaşım ve yaşam haklarından mahrum bırakıldıkları belirtildi.

El-İnsan Demokrasi ve İnsan Hakları Merkezi, İsrail’in Filistinlilere yönelik uygulamalarının uluslararası hukuka ve Dördüncü Cenevre Sözleşmesi’ne, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu ve Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olduğunu hatırlattı.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi