İsrail işgal yönetimi, kanser hastası olan ve sağlık durumu her geçen gün daha da kötüleşen esir Nasır Ebu Hamid'in ailesiyle görüşmesini engelledi. 

Esirler ve Özgürleştirilenlerin İşleri Komisyonu'nun sözcüsü Hasan Abdurabbih bugün (27 Ekim Perşembe) yaptığı basın açıklamasında, İsrail işgal yönetiminin cezaevlerindeki esirlerin sağlık durumlarını ve psikolojik durumlarını hiçbir şekilde nazarı dikkate almadığını dile getirdi. 

Abdurrabbih, işgal yönetiminin hasta esir Ebu Hamid'i kasıtlı bir şekilde tıbbi ihmale maruz bıraktığını, iki aydan beri hiçbir ilaç alamadığını, çünkü zamanında müdahale yapılmaması sebebiyle bedeninde bir iyileşme olmadığını ve ilaçlara cevap vermediğini belirtti. 

İran Devriye Botundan ABD Gemilerine Taciz İran Devriye Botundan ABD Gemilerine Taciz

Ramallah ve El-Bire vilayetine bağlı El-Em'ari Mülteci Kampı ahalisinden olan Ebu Hamid'in sağlığının 2021 Ağustos'undan itibaren kötüleşmeye başladı. Göğsünde şiddetli ağrılar hissetmeye başlaması üzerine yapılan tespitlerde akciğer kanseri olduğu anlaşıldı. 

2002 yılından beri yani yirmi yıldır esaret hayatı yaşayan Ebu Hamid'e 7 müebbet hapse ek olarak 50 yıl hapis cezası verilmiş durumda. 

Ebu Hamid'in kanser hastası olduğunun ortaya çıkmasından sonra sağlığının sürekli kötüleşmesine rağmen işgal yönetimi gereken ilgiyi göstermedi ve tedavisiyle yeterince ilgilenmedi. Bu yüzden hastalığı çok hızlı bir şekilde ilerledi.

AJUR8342-scaled

Filistin Enformasyon Merkezi