İşgal yönetimi Filistinli esiri mahkumiyeti bitmesine rağmen serbest bırakmıyor

821647215

İşgal rejimi zindanlarından çıkarak özürlüğüne kavuşan Filistinli esir Şadi Faris Muhsin Vişahi, çocukluk ve cezaevi arkadaşı esir İslam Yusr Muhammed Vişahi’yi geride zindanla bıraktığı için özgürlük sevincini tam olarak yaşayamıyor.

İşgal yönetimi, Cenin kentinin güneyindeki Müsellesu’ş-Şuheda köyü sakinlerinden ve İzzeddin el-Kassam Tugayları üyelerinden esir İslam Vişahi’yi 19 yıllık mahkûmiyet süresini tamamlamasına rağmen serbest bırakmadı.

İşgal yönetiminin 2019 yılında işgal güçlerinin esirlere yönelik saldırısına karşı koymada üstlendiği rol sebebiyle esir İslam Vişahi’nin mahkumiyet süresini uzatmak istediği, işgal rejimi savcılığının Filistinli esiri en-Nakab Sahra Cezaevi’nde iki gardiyanın bıçaklanması ve birinin ağır yaralanması olayında gardiyanları öldürmeye çalışmakla suçladığı kaydedildi.

Esir İslam Vişahi hakkında hazırlanan iddianamede 38 yaşındaki esirin yatağının altına sakladığı bıçakla cezaevi idaresinde görevli bir Yahudi subayı öldürme girişiminde bulunduğu öne sürüldü.

Filistinli esirin işgal güçlerinin baskını sırasında kendini ve arkadaşlarını savunduğu, söz konusu baskında aralarında İslam Vişahi’nin de olduğu onlarca esirin yaralandığı belirtildi.

İşgal güçleri, sekiz ay peşinden koştuğu esir İslam Vişahi’yi 1 Aralık 2002’de bir feda eylemcisini 1948’de işgal edilen topraklara götürmeye çalışırken gözaltına almıştı.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi