İşgalci İsrail Gazzeli hastaların tedavi taleplerini reddetti

dailyummah 143

Filistin Sağlık Bakanlığı işgal rejiminin ablukasından dolayı Gazzeli hastaların tedavi konusunda ciddi sıkıntılar yaşadıklarını dile getirdi. 

Filistin Sağlık Bakanı Mey El-Kiyle’nin, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) bölgesel direktörü Rick Pepperkorn’un ve muhtelif ajansların yetkililerinin de katıldığı etkinlikte yapılan açıklamada, işgal yönetiminin geçtiğimiz Mart ayı içinde, Gazze’den 1948’de işgal edilmiş bölgedeki veya Batı Şeria bölgesindeki hastanelerde tedavi görmek için izin talebinde bulunan hastalardan %35’inin taleplerini reddettiği belirtildi. 

gazzeli

Tedavi talep eden Gazzeliler zor durumda

Açıklamada tedavi talebinde bulunan hastaların tedavilerinin ertelenmesinin durumlarının daha da kötüleşmesine ve ailelerinin de zor durumda kalmasına sebep olduğu dile getirildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı ve DSÖ yayınladıkları ortak bildiride; “Dünya Sağlık Günü’nde insanlığın sağlığına ve çevreye birlikte destek veren bir dünya yaratılması çağrısında bulunuyoruz. Kirli bir ortamda sağlıklı bir toplum oluşturmak ve sağlıklı olmayan bir toplumda çevre temizliğine kavuşmak mümkün değildir.” ifadesine yer verildi.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi