Yahudi yerleşimciler, işgal altındaki Batı Şeria'nın Tulkerim kentinde Filistinli yaşlı bir adama saldırarak meyve taşıdığı kamyonu yaktı.

Filistin resmi ajansı WAFA'nın haberine göre, 72 yaşındaki Filistinli Burhan Cerab'ın oğlu Muaz Cerab, babasının Tulkerim kentinde Yahudi yerleşimcilerin saldırısına maruz kaldığını söyledi.

Zorla aracından indirilen yaşlı adamın darbedildiğini, yüzünde morluklar oluştuğunu aktaran Cerab, yerleşimcilerin, babasının kamyonunu ateşe verdiğini, taşıdığı meyvelerin de yere dökülmesi nedeniyle ciddi zarara uğradıklarını ifade etti.

Cerab, babasının aslında yükünü boşaltmak için Nablus'taki meyve sebze pazarına gittiğini ancak saldırı nedeniyle Tulkerim'deki İsra Hastanesine kaldırıldığını dile getirdi.

Filistin: Saldırıların sorumlusu İsrail hükümeti

Öte yandan Filistin Dışişleri Bakanlığı, yerleşimcilerin saldırılarından İsrail hükümetini sorumlu tuttu.

Bakanlık, İsrail hükümetine "terörist yerleşimci unsurlara ve örgütlere" koruma sağlamayı bırakma ve "Batı Şeria'daki operasyon üslerini tasfiye etme" çağrısı yaptı.

Filistin Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, İsrail üzerinde kurulacak uluslararası baskının, İsrail'in uluslararası hukuka uygun olarak yükümlülüklerini yerine getirmesinde belirleyici rol oynadığı belirtildi.

Açıklamada, fanatik Yahudi yerleşimcilerin kesintisiz süren saldırılarının İsrail ordusunun koruması altında gerçekleştiğine işaret edildi.

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 600 binden fazla Yahudi yerleşimci, Batı Şeria'da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Fanatik Yahudi yerleşimciler Batı Şeria'da sık sık Filistinlilere, mülklerine, araçlarına, arazilerine ve buradaki ağaçlara zarar veriyor.

Yemen'de Konvoy Geçişi Sırasında Mayın Patladı Yemen'de Konvoy Geçişi Sırasında Mayın Patladı

AA-20221116-29454940-29454929-YAHUDI_YERLESIMCILER_FILISTINLI_YASLI_BIR_ADAMA_SALDIRARAK_KAMYONUNU_ATESE_VERDI