İlerici Yahudi grupları, İsrail'in apartheid uygulamalarına karşı seslerini yükseltiyor, ancak aşırı sağ siyasete yönelik eleştiriler yükselse bile, büyük Yahudi kurumlarının değişmesi pek olası görünmüyor.

Tarihinin en sağcı olması beklenen İsrail'in yeni hükümeti, Amerikan Yahudi cemaatinin bazı kesimlerini sarstı ve birçok önde gelen Yahudi kurumunun İsrail'e yaklaşımlarını değiştirmesi pek olası olmasa da, ilerici Yahudiler, koalisyon hükümetinin oluşumunun İsrail'in Filistinlilere yönelik muamelesi konusunda gözleri açacağını düşünüyor.

Bazı aktivistler Yahudi enstitülerinin İsrail'i destekleme anlamında farklılıklar yaşanmayacağını ancak ABD'li yahudiler arasında soru işaretlerinin ortaya çıkacağına inanıyor. Ayrıca yeni kurulacak koalisyon ile İsrail'in Filistin sorununun çözümene daha ciddi yaklaşıp yaklaşmadığına dair Yahudi cemaatinin daha fazla düşüneceği belirtiliyor. 

İsrail Politika Forumu Direktörü Michael Koplow, yakın tarihli bir yazısında , Benjamin Netanyahu liderliğindeki yeni aşırı sağcı koalisyonun yanı sıra aşırı Ortodoks ve aşırı milliyetçi partilerin ittifakının ABD'yi vurmak üzere olan bir "süper fırtına" olduğunu söyledi.

Seçimin sonucu, eski başbakan Netanyahu'nun dramatik bir şekilde iktidara geri dönmesinin yolunu açtı, ancak - milletvekili Itamar Ben-Gvir liderliğindeki parti de dahil olmak üzere - dindar sağcı partiler büyük önem kazandı ve birlikte Netanyahu'nun İsrail'deki sağ hakimiyetini gölgede bırakacak konuma geldi. Ayrıca, bu politikacılar daha önce Filistinlilere karşı resmi etnik temizliği ve öldürmek için ateş et politikasını savundular.

Ancak şu ana kadar ABD'deki önde gelen Yahudi örgütleri, seçim sonuçlarına ilişkin açıkça eleştirel açıklamalar yayınlamadı. 

Jewish Currents'ın editör yardımcısı Mari Cohen, ABD ve Kanada'daki Yahudi kuruluşları İsrail'de ki seçimlerle ilgili olumsuz bir açıklamada bulunmadıklarına değinerek, oluşumlar içersinde bazı karşı söylemeler olmasına rağmen kuruluşların eylem ve düşüncelerinde çok farklı harelet etmeyeceklerini belirtti. Cohen, "Yahudi toplumu içinde kesinlikle bir endişe var, ancak bu grupların genel ilişkilerini veya bir bütün olarak İsrail'e yaklaşımlarını değiştirmeye hazır olduklarını düşünmüyorum."dedi.

Yine de İsrail'e bakış şimdiden değişiyor. Geçen Mayıs ayında İsrail'in Gazze'yi bombalamasının ardından , Yahudi Seçmen Enstitüsü  tarafından yürütülen bir ankette, Amerikalı Yahudi seçmenlerin yüzde 25'i İsrail'in bir apartheid devleti  olduğunu söyledi . Seçmenlerin yüzde 38'i İsrail'in Filistinlilere yönelik muamelesinin ABD'deki genel ırkçılığa benzer olduğunu söyledi.

Brooklyn, New York'ta yaşayan İsrail vatandaşı ve sosyal hizmet uzmanı Asaf Calderon, seçim sonuçlarına şaşırmadığını söyledi ve "ırkçılık ve faşizmin İsrail toplumunda derin kökler oynadığını" kaydetti.

Calderon, "İnsanların İsrail'i olduğu gibi görmelerine yardımcı olabilir. Yıllar boyunca diğer İsrail hükümetlerinin eylemlerinin insanların bunu görmesine yol açmaması talihsizlik. Ancak retorik daha açık, daha açık bir şekilde ırkçı olduğunda, daha fazla insan bunu görebilir," dedi.

Hollanda’da İslami Kuruluşlar Eğitim Bakanı'na Dava Açtı Hollanda’da İslami Kuruluşlar Eğitim Bakanı'na Dava Açtı

Amerikan İsrail Kamu İşleri Komitesi (Aipac) ve J Street adlı Yahudi kuruluşların yaptıkları yaptıkları anketlerde ABD seçimlerinde Yahudilerin farklı eğilimlerde olduğu ve özellikle yeni jenerasyonun tamamen farklı eğilimlerde olduğu bunun da İsrail ve ABD Yahudilerinin arasında daha da büyük bölünmelere yol açtığını ortaya koyuyor. 

Pek çok ilerici Yahudi grubu İsrail'deki aşırı sağ koalisyonunun seçilmesini Yahudi Amerikalıları İsrail'in Filistinlileri işgali gerçeği konusunda eğitmenin bir aracı olarak görüyor. İsrail'deki koalisyon hükümetinin İserail'in gerçek yüzünün daha da ortaya çıkaracağı düşüncesinde.


 

Kaynak: Middle East Eye