Filistin haber ajansı WAFA'nın bildirdiğine göre İsrail, El Halil'de bir cami yıkım emri çıkardı.

Masafer Yatta'daki Duvar ve Yerleşim Direniş Komitelerinden Rateb Jabour'a göre, Haşim Al-Deraj mahallesindeki caminin yıkılması için emir verildi. Mahalle sakini Filistinlilerin emre itiraz etmek için iki haftaları var.  Yıkım emri verilen caminin Masafer Yatta ve Güney Hebron Tepeleri'ndeki birkaç topluluğa hizmet ettiği belirtiliyor.

Geçen yıl 4 Mayıs'ta İsrail Yüksek Adalet Divanı, Filistinlilerin bir askeri eğitim alanına yer açmak için Masafer Yatta'dan sınır dışı edilmesinin planlanmasının önünde hiçbir yasal engel olmadığına karar verdi. BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (UNOCHA) daha sonra kararın "sakinleri etkili bir şekilde zorla tahliye, keyfi yerinden etme ve zorla nakil riskine soktuğunu" söyledi.

UNOCHA'ya göre, 1980'lerde İsrail işgal yetkilileri Masafer Yatta'nın bir bölümünü "Atış Bölgesi 918" olarak belirlediler ve burayı kapalı askeri bölge ilan ettiler. Bu deklarasyondan bu yana, yerli Filistin sakinleri gerçekten de zorla tahliye, yıkım ve zorla nakledilme riskiyle karşı karşıya kaldı. Örneğin, Khirbet Sarura ve Kharoubeh adlı iki köy yıkıldıkları için artık yok.

UNOCHA, "Batı Şeria'nın yaklaşık yüzde 20'si, 38 topluluktan 5.000'den fazla Filistinliyi etkileyen 'Atış Bölgeleri' olarak belirlendi." "Şu anda Masafer Yatta, 569'u çocuk olmak üzere yaklaşık 1.150 kişiden oluşan 215 Filistinli haneye ev sahipliği yapıyor."

Doğu Türkistan'da başörtüsü yasağı kameralara yansıdı Doğu Türkistan'da başörtüsü yasağı kameralara yansıdı

Filistinlileri bölgeden çıkarmaya zorlamak için işgal yetkilileri, sakinleri kanalizasyon da dahil olmak üzere temel hizmetlerden mahrum etti ve artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak için yeni evler inşa etme iznini reddetti.

Kaynak: Daily Ummah