İsrail, Fas’a Yeni Büyükelçi Atadı

dailyummah 132

İsrail Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yair Lapid, suç ve cinsel taciz iddialarının ardından mevcut Fas Büyükelçisi David Govrin’i görevden almaya ve Fas’a yeni bir büyükelçi atamaya karar verdiğini duyurdu.

Fas Büyükelçiliği görevine, daha önce Sırbistan ve Karadağ büyükelçiliğinin yanı sıra İspanya, Fransa ve Arjantin büyükelçi vekilliği görevlerini üstlenen, ayrıca Bakanlığın Rehberlik ve Yönlendirme Dairesi Müdürü olan Dr. Alona Fisher-Kamm getirildi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Büyükelçi Govrin’i başta ‘büyükelçiliğin yerel kadın çalışanlarına karşı cinsel tacizi ve istismarı’ olmak üzere çeşitli usulsüzlük şüpheleri sebebiyle hakkında soruşturma yürütmek üzere geri çekti. Söz konusu karar, İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan bir heyetin Rabat’a gerçekleştirdiği ziyaret sonrasında alındı. Bakanlığın Genel Müfettişi Hagay Behar da dahil olmak üzere bir grup üst düzey İsrailli yetkililerin de yer aldığı heyet, İsrail Büyükelçiliği’nde görev yapan personelleri ve Faslı yetkilileri dinledi.

Govrin, suçlamaları kesin bir şekilde reddetti. Bu suçlamaların arkasındaki kişinin, görevden alınmasını önerdiği için kendisinden intikam alan büyükelçilik güvenlik görevlisi olduğunu söyledi.

Bakanlık ayrıca bu iddiayı ve David Govrin ile büyükelçiliğin güvenlik görevlisi arasındaki anlaşmazlığın boyutunu araştırdı. Ardından Govrin’in Fas’taki görevinden alınmasına ve soruşturmanın kendisiyle doğrudan sürdürülmesine karar verildi.

Heyetin bir üyesi, Fas’taki yetkililerin Govrin’e karşı sert bir tavır aldıklarını, derhal geri iade edilmesini isteyerek kendisini tutuklamakla tehdit ettiklerini belirtti. Faslı yetkililer polisin gerçeğe ulaşmak amacıyla İsrail Büyükelçiliği’nde çalışan kadınları soruşturmaya devam ettiğini vurguladı. Polis güçleri de ayrıca İsrail Dışişleri Bakanlığı’na da bilgi verildiğini kaydetti.

İsrail Dışişleri Bakanlığı tarafından Fas’a gönderilen mektupta, cinsel taciz şüphelerine son verilmesi için büyükelçilik görevine bir kadın seçildiği vurgulandı. 

Fas medyası da evli ve çocukları olan Fisher’in başkent Rabat’a büyükelçi olarak atandığını aktardı.

Kaynak: Şarku’l Avsat