İsrail güçlerinin işgal altındaki Batı Şeria'da yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ayrım (Utanç) Duvarı'nı protesto eden Filistinlilere müdahalesinde 2 kişi yaralandı.

İsrail'in Yeni Faşist Planı Filistin Diplomalarını İptal Etmek İsrail'in Yeni Faşist Planı Filistin Diplomalarını İptal Etmek

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Batı Şeria'nın Beyt Decin, Beyta ve Kefr Kaddum beldelerinde toplanan Filistinliler, Yahudi yerleşim birimleri karşıtı eylemler düzenledi.

İsrail askerleri, Filistinlilere kauçuk kaplı mermi ve gaz bombalarıyla müdahale etti.

Filistin Kızılayı'ndan yapılan yazılı açıklamada da çeşitli bölgelerdeki müdahalelerde 2 kişinin kauçuk kaplı mermiyle, onlarca kişinin de göz yaşartıcı gazdan boğulma tehlikesi geçirdiği kaydedildi.

Filistinliler, Ayrım Duvarı ve yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri inşasına karşı her hafta cuma günü protestolar düzenlerken, İsrail güçleri de bunlara müdahale ediyor.

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Buradaki Yahudi yerleşimciler ve İsrail askerleri, işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.