İsrail güvenlik kaynakları bu sabah Kudüs kentinde trafiğin yoğun olduğu saatlerde iki otobüs durağında gerçekleşen bombalı saldırı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Saldırılarda bir kişi hayatını kaybederken, 14 kişi de yaralandı.

Haaretz gazetesi üst düzey bir güvenlik kaynağından alıntıladığı haberinde, çifte saldırının doğası gereği istihbarat bilgilerinin toplanması, patlayıcıların elde edilmesi ve hazırlanması da dahil olmak üzere dikkate değer bir ‘altyapının varlığına’ işaret etti. Kaynak, iki bombalı saldırıda da çivi kullanıldığını ve çantaların içine yerleştirildiğini belirterek, bunların uzaktan kumandayla patlatıldığını öne sürdü.

İsrail İç Güvenlik Bakanı Omer Bar Lev, iki bombalı saldırının arkasında muhtemel bir organize grubun olduğunu ifade ederek, “Çok zor bir sabah. İki saldırı arasında bir ilişki olma olasılığı yüksek. Bunlar bireysel çıkışlar değil. Bu saldırıya katılan herkesi avucumuza alacağımızı düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Polis memuru Kobi Shabtai, uzun yıllardır bu şekilde bir saldırıya tanık olmadıklarını belirterek, polisin şehirde daha fazla patlayıcı cihaz aradığını belirterek itidal çağrısında bulundu. Shabtai, “Bunların karmaşık saldırılar olduğuna şüphe yok. Şu anda tüm bölgeleri incelemeye odaklandık. Halkı olağan dışı herhangi bir şey olması durumunda acil durum güçleriyle iletişime geçmeye çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

İlk patlama, yolcuların genellikle otobüs beklemek için toplandıkları bir otobüs durağının yakınında meydana gelirken, ikinci patlama ise Ramot yerleşim yerinin yakınlarında meydana geldi. Çifte saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı ancak Hamas ve İslami Cihad saldırıyı kutladı.

İran'lı Polisler Kadınların Mahrem Yerlerini Hedef Alıyor İran'lı Polisler Kadınların Mahrem Yerlerini Hedef Alıyor

Kaynak: Şarku'l Avsat