İsrail ile Lübnan arasında yakın zamanda imzalanan bir anlaşma, yıllarca süren bir anlaşmazlığı sona erdirdi.

Ancak İsrail'de anlaşmanın İsrail'in çıkarlarını güvence altına alıp almadığı veya sadece uzun vadede Hizbullah'a yardım edip etmediği konusunda şiddetli bir tartışma ortaya çıktı.

Rusya, Tatar Mimarisinin Tek Örneği Hansaray'ı Yok Ediyor Rusya, Tatar Mimarisinin Tek Örneği Hansaray'ı Yok Ediyor

İsrail'de yapılan seçimler ülkede tartışmaları da beraberinde getiren İsrail-Lübnan Deniz Anlaşmasını da gündeme taşıdı. Seçimin galibi olarak görünen Benyamin Neteyahu bu anlaşamaya en fazla eleştiri getirenlerin arasında yer aldı seçim çalışmaları boyunca. 

İsrail'de Netanyahu'nun başa geldiği bir durumda bu anlaşmanın ne olacağı ise bir merak konusu. Netenyahu Lübnan ile imzalanan anlaşmanın Hizbullah'ın da çıkarlarını uygun olduğunu belirtmiş ve bu anlaşmanın İsrail'in haklarını hiçe saydığını ifade etmişti. 

Üst düzey bazı Batılı bir yetkili, Netanyahu’nun iktidardayken neredeyse aynı anlaşmaya onay vermeye yakın olduğunu söyledi. Netanyahu’nun sözcüsü Ofer Golan ise iki anlaşmanın benzer nitelikte olduğunu reddetti.”

İsrail ile Lübnan ararsında uzun zaman devam eden KArış doğalgaz alanı tartışmasındaki çözünün odağını ABD oluşturmuş ve iki ülkenin seçimlerden önce anlaşmayı imzalamasını sağlamıştı. 

Lübnan'ın ekonomik krizi ve son dönemde IMF ile olan görüşmelerin olumlu yönde ilerlemesi bu anlaşmanın da imzalanma sürecini hızlandırdı. 

İsrailli muhalefet lideri Benjamin Netanyahu geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, başbakan seçilirse Lübnan ile yakın tarihli bir deniz sınırı anlaşmasını “etkisiz hale getireceğini” söylemişti. 

Şimdi gözler İsrail'deki resmi seçim sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte yeni gelecek hükümetin ne tür kararlar alacağına çevrildi. 

1043103521_5_0_1196_670_1920x0_80_0_0_7aa1aa2b787813620ff32a71e5bba062

Ortadoğu Haber