İsrail ordusu, Lübnan sınırında altı ay önce ilan ettiği yüksek alarm durumunu iptal etme kararı aldı.

İsrail, BM Özel Koordinatörünü Dışişleri Bakanlığına Çağırdı İsrail, BM Özel Koordinatörünü Dışişleri Bakanlığına Çağırdı

Söz konusu karar, müzakerelerin başarılı olması ve iki ülke arasında deniz ve ekonomik sınırların çizilmesine ilişkin bir anlaşmanın resmi olarak imzalanmasının ardından alındı.  

Şark'ul Avsat'ın yayınladığı haberde bir ordu kaynağı, alarm durumunun sona erdiğini ayrıca Hizbullah’ın geri çekilmeyi askeri bir provokasyon için kullanmaması amacıyla güçlerin geri dönüşünün bir anda değil, kademeli olarak gerçekleşeceğini aktardı. Kaynak açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Sınırı tamamen terk etmiyoruz. Hizbullah veya bir başkası güçlerimize zarar vermeyi denerse, başını belaya sokmuş olur. Zira onları yok etmeye yetecek kadar gücümüz bulunuyor. Bununla birlikte en önemli şey, Lübnan ile deniz sınırları anlaşması öncesinde hakim olan gerilim, anlaşmanın imzalanmasından sonra azaldı.”

Söz konusu alarm durumu, Hizbullah’ın, İsrail’in Suriye’deki İranlı, Suriyeli subaylar ile Hizbullah savaşçılarına karşı operasyonlarına yanıt verme tehditlerinde bulunmasının ardından duyurulmuştu.

israil_lubnan_ile_deniz_siniri_cizilmesine_dair_tarihi_anlasma_yolundayiz_1665471817_2691

Hizbullah Kariş gaz sahasını görüntülemek için üç insansız hava aracı (İHA) gönderince gerilim yükseldi ve İHA’lar İsrail savunma sistemleri tarafından vuruldu. İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz söz konusu dönemdeyaptığı açıklamada, “Hizbullah Tel Aviv’e saldırırsa ya da bir hata yapıp bir şekilde İsrail’e saldırırsa İsrail’in Lübnan’a yanıtı güçlü ve kararlı olur, Lübnan’ı yok ederiz” tehdidinde bulundu. İsrail ordusunun her türlü gerilime hazır olduğunu vurgulayan Bakan, kara, hava ve deniz kuvvetlerinin sınıra sevk edildiğini, açıkça yüksek alarm durumunda geçildiğini vurguladı.  

Eski Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Yaakov Nagel, İsrail Hayom gazetesine verdiği demeçte İsrail’in ‘kuzey sınırında askeri bir çatışmadan halen uzak olduğunu’ söyledi. Nagel “Nasrallah’ın övünmesinin aksine, yüzleşme Hizbullah liderinin isteyeceği en son şey. Zira bir anlaşmaya varmak ve anlaşmada kendine çıkar sağlamakla çok ilgileniyor ancak böyle bir şey, bu aşamada İsrail ile askeri çatışmalara girerek olmaz” açıklamasında bulundu. Hizbullah’ın ‘İsrail’in egemenliğini ihlal ederse ortaya çıkacak korkunç sonuçların farkında olması gerektiğine’ yönelik de uyarıda bulundu.

İsrailli bir ordu kaynağına göre Gantz ordunun kuzeyde alarm durumda olduğunu ve bunun iki ülke arasındaki deniz sınırı belirleme anlaşmasının başarısız olması durumunda, Lübnan’a yönelik askeri bir çatışma olasılığını belirten bir mesajı taşıdığını belirtti. Kaynak “Lübnan ile müzakerelerde bir anlaşmaya varılamaması, durumların kötüleşmesine yol açabilir” ifadelerini kullandı. İsrail ordusunun böyle bir senaryoya yönelik hazırlıklarını tamamladığını söyledi.

Kaynak, nihayet anlaşmanın geçen perşembe imzalandığını ve herkesin rahat bir nefes aldığını bildirdi. Diğer yandan ABD, anlaşmayı uygulamak ve İsrail’e veya çıkarlarına yönelik herhangi bir saldırı girişimine karşı koyulması konusunda İsrail’e güvenlik garantileri verdi.