İsrail Savunma Bakanı, Yahudi yerleşimcilerin işlediği ırkçı suçlarla ilgili görüşme yapacağını bildirdi

benny gantzArt

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, gelecek günlerde, Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria’da işlediği ırkçı suçlara karşı kolluk kuvvetlerinin güçlendirilmesi için uygulanacak bir dizi önlem hakkında kapsamlı bir görüşme yapacağını açıkladı.

Bakan Gantz, Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria’daki ırkçı eylemlerine ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı.

Gantz, açıklamasında, “Gelecek günlerde, Yahuda ve Samiriye’deki (Batı Şeria) ırkçı suçlara karşı kolluk kuvvetlerinin güçlendirilmesi için uygulanacak bir dizi önlem hakkında kapsamlı bir görüşme yapacağım.” ifadesini kullandı.

İsrail askerlerini de etkileyen olayla mücadelede kurumlar arasındaki işbirliğini güçlendirmek için çalışacaklarını dile getiren Gantz, geçen yıl iddianame sayısını neredeyse iki katına çıkardıklarını ve hiçbir tarafın terör ve saldırılarına tolerans gösterilmeyeceğini aktardı.

Fanatik Yahudi yerleşimciler, bugün Ramallah yakınlarındaki El-Bireh kentine gece saatlerinde baskın düzenleyerek Filistinlilere ait 3 aracın lastiklerine kesici aletlerle zarar vermiş, bazılarını da sprey ile boyamıştı.

Saldırganların ayrıca bazı binaların duvarlarına Filistinlileri hedef alan İbranice ırkçı sloganlar yazmıştı.

Filistinlilere ait mülkleri hedef alan saldırılarla gündeme gelen radikal Yahudi örgüt “Bedel Ödetme”, işgal altındaki Kudüs ve Batı Şeria’nın yanı sıra İsrail’deki Filistin köy ve beldelerinde de benzer saldırılar gerçekleştiriyor.

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 450 bine yakın Yahudi yerleşimci, Batı Şeria’da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.