İsrail, UCM’ye dosya hazırlayan Filistinli yetkilileri Pegasus casus yazılımıyla izledi

F200922STR03 e1636578085772

Filistin makamları, Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) İsrail’i şikayet etmek üzere dosya hazırlayan yetkililerinin Tel Aviv tarafından İsrailli özel bir şirketin üretimi casus yazılım Pegasus tarafından izlendiğini açıkladı.

Filistin Dışişleri Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklamada, Pegasus casus yazılımıyla Filistinli yetkililerin İsrail tarafından izlendiğini duyurdu.

Yerel basına konuşan Filistin yönetimi yetkilileri, İsrail’in casus yazılımla takip ettiği Filistin Dışişleri Bakanlığı çalışanlarının, UCM’ye İsrail’i şikayet etmek üzere dosya hazırlayan kişiler olduğunu belirtti.

Öte yandan, Pegasus’un üreticisi NSO Group’un Direktörü Itzik Benbenisti, henüz iki hafta önce göreve başlamasına rağmen ABD’nin firmayı yaptırım listesine almasının ardından görevinden ayrıldı.

ABD yönetimi, yakın zamanda aralarında İsrail merkezli teknoloji firmaları NSO Group ve Candiru’nun da olduğu 4 şirketi, yabancı ülkelere casus yazılım sattıkları gerekçesiyle kara listeye almıştı.

NSO’nun Pegasus casus yazılımı

Uluslararası Af Örgütü ve uluslararası gazeteciler konsorsiyumu Forbidden Stories iş birliğinde ve 17 medya kuruluşunca yürütülen araştırmada, İsrail merkezli NSO Group’a ait casus yazılım Pegasus’un, küresel çapta yaygın ve kötü amaçlar için kullanıldığı iddia edilmişti.

Afrika’dan Avrupa’ya en az 10 ülke hükümetinin NSO Group’un müşterisi olduğu ve casus yazılımın aktivist, gazeteci, avukat ve siyasileri hedef almak için hükümetlere satıldığı savunulmuştu.

İddiaya göre, dünya genelinde 50 binden fazla telefon numarası, bu casus yazılım tarafından izlemeye alındı.

NSO Group ise hakkındaki tüm suçlamaları reddederek, “terörizm ve ciddi suçlarla mücadele etmelerine yardımcı olmak için ülkelere ya da kolluk kuvvetlerine teknoloji hizmeti verdiğini” ileri sürüyor.

Sosyal iletişim ağı WhatsApp da NSO Group hakkında, şirketin mesajlaşma hizmetini geniş kapsamlı casusluk için kullandığını, 20 ülkede aralarında 100 gazeteci ve insan hakları aktivistlerinin de bulunduğu 1400’den fazla kişiyi izlediğini öne sürerek dava açmıştı.

Bir cep telefonunu “gözetleme” cihazına dönüştürebilen bu casus yazılımla, kullanıcının bilgisi ve izni olmadan mikrofon, kamera, mesajlar, ses kayıtları ve rehber gibi çok sayıda uygulamaya erişim sağlanabiliyor.