İsrail’den ABD’ye uyarı: İran nükleer silahlara çok yakın

AP19309329300054 e1572947880499
FILE – In this Jan. 13, 2015, file photo released by the Iranian President’s Office, President Hassan Rouhani visits the Bushehr nuclear power plant just outside of Bushehr, Iran. Iran announced Tuesday it would inject uranium gas into 1,044 centrifuges it previously kept empty under its 2015 nuclear deal with world powers. (AP Photo/Iranian Presidency Office, Mohammad Berno, File)

İsrail, İran’ın nükleer silah üretmeye her zamankinden daha çok yaklaştığına dair ABD’yi uyardı.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu pazar günü, Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Savunma Bakanı Benny Gantz ve diğer İsrailli yetkililer’in geçen günlerde ABD’li mevkidaşlarına “sıradışı bir uyarı” yaptığını bildirdi.

Yayın kuruluşu bu bilgileri adı açıklanmayan üst düzey bir İsrailli diplomata dayandırdı. Times of Israel’in aktardığına göre diplomat şöyle konuştu:

İran’la yapılan müzakerelerde bir şeyler olmalı. Bu ‘belirsizlik, İran’ın hızla nükleer silah geliştirebilecek bir devlet olma yolunda ilerlediği bir zamanda yaşanamaz.

Haberde, İsrail’in uzun süredir İran’la nükleer anlaşmaya karşı çıktığı yazıldı. Zira İsrail Başbakanı Naftali Bennett, geçen ay şu ifadeleri kullanmıştı:

İbrahim Reisi’nin İran cumhurbaşkanı seçilmesi, süper güçlerin uyanması gerektiğinin bir işareti. Bu, İran nükleer anlaşmasına dönmeden önceki son sinyal. Kiminle uğraştıklarını anlamalılar. Cellat rejimi kitle imha silahlarına sahip olamaz.

Nükleer anlaşma müzakereleri

2015’te varılan nükleer anlaşma, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin’in yanı sıra Almanya ve AB’yle İran arasında imzalanmıştı.

Anlaşmayla İran’ın nükleer faaliyetlerinin denetlenmesi ve düzenlenmesi, bunun karşılığında yaptırımların kaldırılması hedeflenmişti.

ABD, Donald Trump döneminde 2018’te tek taraflı olarak anlaşmadan çekilmiş ve İran’a yönelik yaptırımları yeniden uygulamaya başlamıştı.

Öte yandan Viyana’da bu yılın nisan ayında başlayan anlaşmaya dönme görüşmelerinin 6. oturumu haziran ayında sonra ermişti.

Yetkililer, ilerleme kaydedildiğini açıklasa da bu tarihten itibaren görüşmeler İran’daki seçim sebebiyle tıkanmıştı.

İran daha sonra Reisi ağustosta göreve başlayana kadar görüşmelerin devam etmeyeceğini doğrulamıştı.

Kaynak: Independent Türkçe, Times of Israel, Anadolu Ajansı, Şarkul Avsat