İsrail’in Kudüs ve Batı Şeria’daki baskın ve tutuklamaları aralıksız devam ediyor

unnamed 51 e1504115097185

Savunmasız insanlara karşı orantısız güç kullanmaktan geri durmayan İsrail işgal güçlerinin Filistin halkına yönelik hukuksuz ve insanlık dışı uygulamaları artarak sürüyor.

İşgal güçleri, dün gece ve bu sabah birçok noktada tutuklamalar gerçekleştirirken, bu durum Filistinli gençler ile şiddetli çatışmaların yaşanmasına neden oldu.

İşgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeydoğusunda yer alan Tubas kentine baskın yapan İsrail güçleri, evinde arama çalışmaları yaptığı Nacih el-Keylani isimli vatandaşı ve iki çocuğunu gözaltına aldı.

Batı Şeria’nın Selfit kentinin kuzeyinde bulunan tarihi Kifl Haris beldesine giren işgal güçleri, Yahudi yerleşimcilerin beldedeki dini mekanlara baskınlarını kolaylaştırmak amacıyla Filistinlilerin hareket etme özgürlüğünü kısıtlarken şehrin giriş ve çıkışlarını kapattı.

Ayrıca işgal güçleri, Filistinli bir öğrencinin mezuniyet törenini basarak, katılımcılara zor anlar yaşattı.

Keza İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria’nın Nablus kentine bağlı Beyta beldesindeki yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri karşıtı gösterilere müdahale etti. Çok sayıda Filistinli yaralanırken, bazıları da atılan gaz bombalarından etkilenerek boğulma tehlikesi geçirdi.

Aynı zamanda İsrail güçleri, Cenin’de 2, Ramallah’ta 1 ve El-Halil’de 2 Filistinliyi tutukladı.

Batı Şeria ve Kudüs’te sık sık evlere baskın düzenleyen İsrail güçleri, çeşitli iddialarla Filistinlileri gözaltına alıyor.

Diğer taraftan İsrail, gizli güvenlik bilgilerine dayanarak “idari tutuklama” adı altında Filistinlileri 6 aya kadar alıkoyabiliyor. Tutuklunun “İsrail güvenliği için tehlike teşkil ettiğine” karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi