Kudüs'te toplanan Filistinliler ile İsrailli barış aktivistleri, Tel Aviv yönetiminin işgal altındaki Kudüs’te Filistinlilerin evlerini yıkma kararları ve tehcir politikalarını protesto etti.

Kudüs'teki İsrail belediyesi önünde bir araya gelen Filistinli onlarca kişi, Kudüs’ün Silvan semtinde Filistinlilere ait 12 konut hakkında “ruhsatsız olduğu” gerekçesiyle yıkım kararı alan yönetime tepki gösterdi.

İsrailli barış aktivistlerinin de destek verdiği kalabalık, İsrail’in işgal uygulamalarına ve ev yıkımlarına karşı sloganlar attı, "Ev yıkmak, aile yıkmaktır" yazılı pankartlar taşıdı.

Gösteriye katılan Silvan sakinlerinden Fethi Recebi, İsrail güçlerinin, Yahudi yerleşimciler lehine yerel Filistinlilere karşı tehcir politikası uyguladığını belirtti.

Gösteride konuşma yapan Recebi, “Bina eğer bir Yahudi’nin olsaydı dairesinde kalmasına izin verirler ve ona inşaat ruhsatı verirlerdi. Ama söz konusu Arap olunca evini yıkıyorlar.” dedi.

Kudüslü gösterici, İsrail makamlarını kastederek, “Demokrasi olduğunu söylüyorsunuz ama demokrasiniz sadece kendinize (İsraillilere) uyguladığınızdan ibaret bir demokrasi. Bu yalancı bir demokrasidir. Bu yapılanlar ırkçılıktır. (İsrailli) Belediye Başkanı ve tüm İsrail hükümeti ırkçıdır.” diye konuştu.

Öte yandan İsrailli aktivist grubu “Özgür Kudüs”, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Silvan sakinlerinin evlerinde kalma mücadelesine destek vermek için kendilerinin de bu gösteriye katıldıklarını duyurdu.

Grup, şu ifadelere yer verdi:

“Silvan'ın Vadi Kaddum Mahallesindeki ailelerin, evleri ve yaşamlarının yıkılmasına karşı verdiği uzun mücadeleye bugün bir kez daha katıldık. Belediye, hepimiz için bir şehir planlamak yerine yıkım, tehcir ve baskınlarda ısrar ediyor. 8 yıldır ayakta olan bu binada 14 aile yaşıyor. Bunu yok etmeye çalışmak kabul edilemez. Yıkımları durdurun."

Kudüs'teki İsrail belediyesi, Silvan semtinde bulunan Filistinlilere ait 12 evin yarın yıkılması yönünde karar almıştı.

İsrail, 1967'de işgal ettiği Kudüs ve Batı Şeria'da Filistinlilere ait ev ve yapıları "ruhsatsız" olduğu gerekçesiyle yıkarken, Filistinlilerin ruhsat almak için verdiği çabalar İsrail makamlarının engelleyici uygulamaları nedeniyle çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlanıyor.

İsrail, Ürdün Konsolosunu Mescid-i Aksa'ya Almadı İsrail, Ürdün Konsolosunu Mescid-i Aksa'ya Almadı

Tüm uluslararası tepkilere rağmen İsrail, Şeyh Cerrah ve Silvan mahalleleri başta olmak üzere işgal altındaki Kudüs'te Yahudi yerleşim birimlerini genişletme amacıyla Filistinlilere ait evleri yıkmaya devam ediyor.

AA-20221206-29660921-29660912-ISRAILIN_DOGU_KUDUSTEKI_TEHCIR_VE_EV_YIKIM_POLITIKALARI_PROTESTO_EDILDI