İsrailli yetkililer, Hamas tünellerini Kudüs Kılıcı aracılığıyla ortadan kaldırma planının başarısız olduğunu kabul ediyor

663281 1995859581

İbranice Kanal 12, Güney Komutanlığından beş İsrailli subayın geçen Mayıs ayındaki son çatışmalar sırasında Hamas tünel ağını ortadan kaldırmak için geliştirilen bir planın başarısızlığını kabul ettiğini aktardı.

Beş subay, işgalci İsrail ordusunun Kassam Tugayları direnişçilerini izlemek, yok etmek ve en büyükleri öldürmek için Gazze’ye bir kara saldırısı başlattığını duyurarak yanıltıcı bir şekilde Hamas tünelleri ağını ortadan kaldırmayı planladığını söyledi.

Ancak beş subaya göre İsrail aldatma operasyonu Kassam Tugaylarını etkilemedi ve sonunda işgal ordusu tünel ağının sadece küçük bir bölümünü yok edebildi ve onlara göre sadece birkaç Hamas savaşçısı öldürüldü.

Beş subay, Kanal 12’ye yaptıkları röportajda, kara saldırısının başladığını iddia ederek El Kassam Tugayları’nı yanıltma girişimi sırasında, işgal ordusunun yoğun topçu bombardımanına paralel olarak 160 uçakla büyük bir hava saldırısı düzenlediğini belirtti.

Kanala göre, Hamas’ın kilometrelerce iç tünel ağını yok etme iddiasına rağmen, İsrail ordusu liderleri sonuçtan memnun değildi ve bu da bu operasyonun daha fazla eleştirilmesine yol açtı.

Beş görevli, İsrail’in “Hamas metrosu” olarak adlandırdığı Kassam Tugayları’na ait tünel ağının son birkaç yıldır kapsamlı bir şekilde kazıldığını söylüyor.

Kaynak: Qudsn