İstanbul’da LGBT Karşıtı Miting Düzenlendi: Af Örgütü’nden Tepki

dailyummah 182

Yesevi Alperenler Ocağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ne bağlı Fikirde Birlik ve Mücadele Platformu, İstanbul’da Beyazıt Meydanı’ndaki Saraçhane Parkı’nda LGBT karşıtı bir miting düzenledi.

LGBTİ bireyleri doğrudan hedef alan etkinlik, sivil toplum kuruluşlarının tepkisine yol açtı.

Bu etkinliğe katılım RTÜK sitesindeki kamu spotu bölümünde tavsiye edilirken Uluslararası Af Örgütü, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “LGBTİ bireylere yönelik nefret söyleminin, zaman zaman tam da onları koruması gereken devletler tarafından körüklendiği” görüşünü dile getirdi.

Sosyal Politika, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD) ve İstanbul Onur Komitesi’nin, İstanbul Valiliği ve Fatih Kaymakamlığı’na gösterinin iptali için yaptığı başvuru ise sonuçsuz kaldı.

SpoD Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “LGBTİ+’lara yönelik ayrımcılığı ve nefreti devletin resmi kurumlarının desteğiyle örgütleyenlere karşı buradayız. Toplum bizden başkası değil, toplum biziz! Haklarımızdan, hayatlarımızdan vazgeçmeyeceğiz.” denildi.

Fikirde Birlik ve Mücadele Platformu’nun resmi internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, “Büyük Aile Buluşması” adı altında gerçekleşen etkinliğin “LGBT Sapkınlıkları ve Dayatmasına karşı” düzenlendiği duyuruldu.

“Medyada, akademide, toplum içinde, iş dünyasında ve toplumun gençleri olmak üzere herkesin LGBTİ dayatması ile karşı karşıya olduğu kaydedilen açıklamada, “LGBT propaganda ve dayatmalarına karşı çıkmak adına gösteri düzenlenmesi ihtiyacı duyulduğu” ifade edildi.

Onur Haftası kapsamında 27 Haziran’da İstanbul’da düzenlenmek istenen “LGBTİ Onur Yürüyüşü”ne izin verilmemiş, polis müdahalesinde 300’den fazla kişi gözaltına alınmıştı.

Kaynak: euronews