Ülkesinde terör örgütü yandaşlarının eylemlerine ve Kur'an-ı Kerim'in yakılmasına göz yuman İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NATO vetosu sonrası açıklamada bulundu. Kristersson, NATO üyeliği konusunda işleyen bir diyaloğa geri dönmek istediklerini belirtti.

Türkiye-Finlandiya ve İsveç arasındaki Daimi Üçlü Mekanizma toplantısı Ankara'nın talebiyle iptal edildi. Karar sonrası İsveç Başbakanı Ulf Kristersson'dan yeni bir açıklama geldi.

Ülkesindeki skandal eylemlerin 'provokasyon' olduğunu ve Türkiye'ye saygı duyulması gerektiğini vurgulayan Kristersson, "Bugün, bizim için NATO'ya girmekten daha önemli bir ulusal güvenlik meselesi yok. Bazı provokatörlerin eylemleri, NATO üyeliğimizi geciktirdi. Türkiye ile yeniden işleyen bir diyaloğa girmek istiyoruz." dedi.

"Dini azınlıklara zarar vermeyi amaçlıyorlar" "Dini azınlıklara zarar vermeyi amaçlıyorlar"

"Yaptıklarımızı düşünmeliyiz"

İki ülkenin her konuda hem fikir olmadığı itirafında bulunan İsveç Başbakanı, "İsveç yasaları uygulanmalı. İsveçli siyasetçilerin idamını gösteren bir kukla asılsaydı biz de kötü hissederdik. Türkiye'nin görüşleri tamamen makul. İsveç'in NATO üyeliğini istiyorsak yaptıklarımız hakkında düşünmeliyiz. 28 ülke kendi için kararlar verdi. Türkiye de kendi için kararlar veriyor. Bu olayların İsveç güvenliğine etkisi olacak. Son derece gergin ortam güvenliğimize zarar verir." ifadelerini kullandı.