Kasımdaki Seçimlerden Sonra Erdoğan İsrail’i Ziyaret Edecek

erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’de görüştüğü Yahudi liderlere İsrail‘i ziyaret etmeyi planladığını söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu nedeniyle ABD’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkevi’nde temaslarına devam ediyor.

Cumhurbaşkanı, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi bir araya gelmesinin ardından, Amerikan Yahudi Toplumu Çatı Kuruluşları temsilcilerini kabul etti.

“Erdoğan ‘İsrail’e Gitmeyi Planlıyorum’ Dedi”

Jewish Telegraphic Agency adlı sitede yer alan habere göre; Cumhurbaşkanı, ABD’de görüştüğü Yahudi liderlere İsrail’i ziyaret etmeyi planladığını söyledi. Ancak olası İsrail ziyareti için tarih verilmedi.

Middle East Eye’da (MEE) yer alan benzer bir haberde ise, üst düzey Türk yetkili; Cumhurbaşkanının 1 Kasım’da düzenlenecek İsrail genel seçimler sonrası bu ülkeye ziyaret etmeyi planladığını söyledi.

Cumhurbaşkanı, İsrail’e son ziyaretini 2005 yılında gerçekleştirmişti.

Normalleşme Adımları

Türkiye ile İsrail, normalleşme adımları kapsamında üst düzey görüşmelere yeniden başlamış, Cumhurbaşkanı Herzog ve Başbakan Lapid Ankara’ya gelerek Cumhurbaşkanı ile görüşmüştü. Son olarak iki ülke, karşılıklı büyükelçi atama kararı almıştı. Bu kapsamda Tel Aviv yönetimi, halihazırda İsrail’in Ankara Maslahatgüzarı olan Irit Lillian’ı büyükelçi olarak görevlendirmişti.

Kaynak: Haber7