Kazımi: Irak 2003’ten Sonra En Zor Krizlerden Birini Yaşıyor

dailyummah 163

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi bugün, Irak’ın ‘2003’ten sonra en zor siyasi krizlerden birini’ yaşadığını ifade ederek, bu krizi aşmak için çözüm bulma konusunda umut ve kararlılığını dile getirdi.

Kazımi, Erbain törenleri sırasında yaptığı açıklamada, “Irak’ın 2003’ten sonra belki de en zor siyasi krizlerden birini yaşadığını halkımızdan gizlemiyoruz. Ancak ülkeyi, güvenli ve istikrarlı bir Irak’a doğru ilerleterek bu krizi aşmak için çözümler bulma umudumuz ve kararlılığımız var” ifadelerini kullandı.

Tüm siyasi güçlere seslenerek, “Irak ve Iraklılar fedakarlık yapmayı hak ediyor. Irak herkese” ifadelerini kullandı.

Bu bağlamda Irak Başbakanı, ‘teröristleri takip etmek ve aynı zamanda ziyaretçilere koruma sağlamak için Irak’ın her yerinde konuşlanmış olan’ tüm güvenlik güçlerine teşekkür etti.

Diğer yandan Irak İçişleri Bakanı Osman el Ganimi, Erbain törenlerinin başladığını başarısını duyurdu.

Şiiler bugün Bağdat’ın güneyindeki Kerbela’da Erbain merasimlerine katılıyor. Irak’tan ve bir dizi Arap ve İslam ülkelerinden milyonlarca Şii, bugün Kerbela’ya akın etti.

Irak makamları, Erbain yürüyüşü için içişleri, savunma ve milli güvenlik bakanları ile ordu ve güvenlik servislerinin üst düzey komutanlarının gözetiminde, on binlerce asker ve güvenlik biriminin çeşitli noktalara konuşlandırıldığını açıkladı.

Iraklı yetkililer, merasimlerin ardından ziyaretçilerin ulaşımı için tren seferlerinin artırıldığını ve binlerce otobüsün ziyaretçilerin hizmetine sunulduğunu açıkladı.

Kaynak: Şarku’l Avsat