Türkiye 14 Mayıs'ta, Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için sandık başına gitti. Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, rakibi Kemal Kılıçdaroğlu'nu büyük bir farkla yenmesine rağmen 50 barajından dolayı seçimler ikinci tura kaldı.

Seçim süreci boyunca PKK'nın siyasi uzantısı olan HDP ve PKK'nın bölücü kadrosu, Kılıçdaroğlu'na büyük destek ifadelerinde bulunmuştu.

Kılıçdaroğlu'nun her seçimde olduğu gibi Erdoğan'ın karşısındaki büyük başarısızlığı, desteğini aldığı Kandil'i rahatsız etti. Terör örgütü PKK elebaşı Duran Kalkan, örgüt kanalına yayınladığı videoda, 14 Mayıs seçimleri üzerinden ittifak kurdukları Kemal Kılıçdaroğlu'na tepki gösterdi.

Teröristbaşından "hayal kırıklığı" açıklaması

Duran Kalkan, "Muhalefet çok fazla sonuç alır gibi gözüküyordu ama tam tersine hayal kırıklığı ortaya çıktı. Birçok parti birbirleriyle anlaşacaklarını söylüyorlardı. Bunu iyi anlatamadılar. Çünkü sağlam duramadılar. İttifakta hata yaptılar. Ortak seçime girme fazla kazandırmadı. Onu anlayacak siyasi olgunluğa sahip olmalıydılar." dedi.

Seçim kaybedildi ortaklık bozuldu Seçim kaybedildi ortaklık bozuldu

İttifaka devam mesajı

İkinci turda da iş birliğinin süreceğini vurgulayan Kalkan, "Kürt halkı en küçük bir gerileme yoktur. Faşizme, sömürgeciliğe, soykırıma karşıdır. Özgürlük, eşitlik ve kardeşlik için her türlü bedeli ödeyerek mücadeleci duruşunu sürdürüyor." ifadelerini kullandı.


Daily Ummah