Kosova, bu yıl AB’ye üyelik başvurusu yapacak

dailyummah 299

Kosova Başbakanı Albin Kurti, ülkesinin bu yıl AB’ye üyelik başvurusu yapacağını açıkladı.

İsviçre’de yayın yapan “Blick” televizyonuna konuşan Kurti, AB’de Kosova’yı tanımayan beş ülkenin bu yıl tanıma konusunda büyük adımlar atacaklarına inandığını söyledi. Kurti, “Biz bu yıl AB’ye üyelik başvurusu yapacağız. Kosova’nın Avrupa Konseyi ve NATO’nun Barış İçin Ortaklık programına kabul edilmesi çok iyi olurdu” dedi.

AB’de Kosova’yı tanımayan ülkeler olan İspanya, Slovakya, Yunanistan, Romanya ve Güney Kıbrıs ile irtibatta olduklarını vurgulayan Kurti, bu ülkelerden dördünün NATO üyesi olduklarına dikkat çekti. Kurti, geçtiğimiz yıl Sırbistan’ın Rusya ile “Slav Kalkanı” tatbikatına katıldığını, Kosova’nın ise NATO üyeleriyle birlikte “Defender 2021” tatbikatında yer aldığını hatırlattı.

kosova

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani, ABD Başkanı Biden’dan yardım istedi

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ise ABD Başkanı Joe Biden’dan Kosova’nın NATO üyeliğine yardımcı olmasını istedi.

Reuters Ajansı’nın haberine göre Osmani, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali göz önüne alındığında Kosova’nın NATO’ya üyeliğinin kilit önem kazandığını ifade etti. Biden’e gönderdiği mektupta Osmani, ABD’nin liderliği ve nüfuzunu kullanarak Kosova’nın NATO’ya üyeliğini aktif bir şekilde desteklemesini beklediklerini yazdı.

Kaynak: Balkan News