Kosova Savunma Bakanı Mehaj: “Bölge, Rus tehdidi altında”

armend mehaj

Kosova Savunma Bakanı Armend Mehaj, Batı Balkanlar’a yönelik ciddi bir Rus tehdidi olduğu ileri sürdü. 

Hırvatistan’ın Split şehrindeki ABD-Adriyatik Sözleşmesi (A5) konferansında konuşan Mehaj, Rusya‘nın Sırbistan üzerinden bölgeyi istikrarsızlaştırma girişimleri olduğunu söyledi. Mehaj, bu durumun Bosna Hersek ve Karadağ’da son dönemde yaşanan olaylarda görüldüğünü ifade etti.

Karadağ ve Bosna Hersek’teki gelişmelerin yanı sıra Sırbistan’ın Kosova ile sınırda gerginlik yaratma teşebbüsünde bulunduğuna dikkat çeken Mehaj, 90’lı yıllarda Slobodan Miloşeviç rejiminin Kosova, Bosna Hersek ve Hırvatistan’da yarattığı trajedilere gönderme yaptı.

Kosova’nın uluslararası örgütlere üye olma çabalarına da değinen Mehaj, ABD-Adriyatik Sözleşmesi üyelerine Kosova’yı bu platforma tam üye yapma çağrısında bulundu.

ABD-Adriyatik Sözleşmesi, 2003 yılında ABD, Hırvatistan, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk tarafından Batı Balkan ülkelerinin NATO’ya üyeliklerinin kolaylaştırılması amacıyla kurulmuştu. Bosna Hersek ve Karadağ’ın da sonradan üye oldukları platforma Sırbistan 2008 itibarıya, Kosova ise 2012 yılı itibarıyla gözlemci statüsünde dahil oldu.

Kaynak: Balkan News