Kosova Başbakanı Albin Kurti, "Sırp makamlarının Kosova'daki Sırplara verdiği araç plakalarının 'RKS' (Kosova Cumhuriyeti) plakalarına dönüştürülmesi" ile ilgili kararın, belli değişiklikler yapılarak yürürlükte kalacağını duyurdu.

Bulgaristan'ın Yüzde 8,4’ü Türk Bulgaristan'ın Yüzde 8,4’ü Türk

ABD'nin plaka kararını 10 ay erteleme önerisini kabul etmediklerini belirten Kurti, plakaların kademeli olarak değiştirileceğini bildirdi.

Kurti, Sırp makamları tarafından verilen plakaların sahiplerinin, 21 Kasım'a kadar yalnızca uyarılacağını, 21 Kasım'dan 21 Ocak tarihine kadar para cezasına çarptırılacağını söyledi.

Sırp makamlarının Kosova'daki Sırplara verdiği plakaların yasal olmadığının altını çizen Kurti, 21 Ocak-21 Nisan'a tarihleri arasında test plakalarının verileceğini açıkladı.

Plakalarını değiştirmeyenlere, 31 Mart'tan sonra ise hiçbir kolaylık tanınmayacağını vurgulayan Kurti, "Plakaları değişmeyen araçların trafiğe çıkışı, 21 Nisan'dan itibaren tamamen yasaklanacak." dedi.

Kosova, Sırbistan ile gerilime neden olan kararı, uluslararası ortaklarının önerisi üzerine önce 1 Eylül'e daha sonra 1 Kasım'a kadar uzatmıştı.

Kaynak: Balkan News