Kosovalı Sırplar, son dönemde araç plakalarıyla ilgili gelişmeler nedeniyle Kosova kurumlarındaki görevlerini boykot etmeyi düşündüklerini açıkladı.

Kosova'daki Sırp Listesi Başkanı Goran Rakic, yaptığı açıklamada, Sırp makamları tarafından Kosova'daki Sırplara verilen araç plakalarının "RKS" (Kosova Cumhuriyeti) plakalarına dönüştürülmesi süreci kapsamında başlatılan "uyarı" tedbirine uymadığı için görevine son verilen Komutan Nenad Djuric'in yanında olduklarını söyledi.

Kosova'nın Sırp Belediyeler Birliğine saygı göstermediğini savunan Rakic, "Djuric'in görevden alınması, bardağı taşıran son damla oldu. Yarın Kosovalı Sırp yetkililerle bir toplantı gerçekleştireceğiz. Önemli kararlar alacağız. Kosova kurumlarındaki Sırpları görevlerinden çekmeyi düşünüyoruz. Pazar günü ise protesto düzenleyeceğiz." dedi.

Sırp lider Vucic'in görüşme trafiği

Kosova'da yaşanan gelişmeler nedeniyle Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, tüm yurt dışı ziyaretleri ile 6-18 Kasım'da Mısır'da düzenlenecek COP27 İklim Konferansı'na katılımını iptal ettiğini duyurdu.

Vucic, akşam saatlerinde Avrupa Birliği (AB) Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak'ı kabul etti, yarın Kosovalı Sırpların boykot kararını görüşmek üzere hükümeti toplayacağını açıkladı.

Rusya ve Çin'in büyükelçilerini de yarın kabul etmeyi planlayan Vucic'in, daha sonra Sırp Ortodoks Kilisesi Patriği ile bir araya geleceği kaydedildi.

Vucic'in tüm bu görüşmelerin arkasından halka seslenmesi bekleniyor.

Bu arada Sırbistan tarafı, Kosova sınırındaki Raska kenti yakınlarında belirlenen bir hava aracının imha edildiğini açıklamış, Vucic, Sırbistan'daki askeri kışlalarda casusluk yapılmasına izin vermeyeceklerini söylemişti.

Sırbistan Savunma Bakanı Milos Vucevic de daha önce yaptığı açıklamada, Vucic'in Kosova ile yaşanabilecek olası gerilimler nedeniyle orduya hazır olması emrini verdiğini duyurmuştu.

Kosova-Sırbistan gerginliği

Kosova hükümeti, temmuz sonunda Sırbistan'a mütekabiliyet ilkesi doğrultusunda "Sırbistan kimlik kartlarıyla Kosova'ya giriş/çıkış yapanlara geçici beyan formları verilmesi" ve "Sırp makamlarınca Kosova'daki Sırplara verilen araç plakalarının 'RKS' (Kosova Cumhuriyeti) plakalarına dönüştürülmesi" ile ilgili kararların yürürlüğe gireceğini duyurmuştu.

Kosova'daki Sırplar, buna tepki göstererek ülkenin kuzeyindeki sınır geçişlerini kapatmış ve ülkede gerilim artmıştı. Kosova hükümeti, daha sonra Sırbistan ile sınır kapılarına giden yollara konulan tüm barikatların kaldırılması şartıyla krize neden olan uygulamayı 1 Eylül'e erteleme kararı almıştı.

Kosova tarafı, son olarak "yasa dışı" olarak nitelendirdikleri araç plakalarının yeniden tescil sürecinin Nisan 2023'e ertelendiğini, bu araçların sahiplerine önce uyarıda bulunulacağını, ardından ceza verileceğini ve son olarak test plakalarının yerleştirileceğini duyurmuştu.

Türkiye'den Kosova'daki Mümin Kardeşlerine Hediye: Priştine Merkez Camisi Türkiye'den Kosova'daki Mümin Kardeşlerine Hediye: Priştine Merkez Camisi

Araç sahiplerine yapılan uyarı tedbiri bugünden itibaren uygulanmaya başlanırken Kosovalı Sırplar, plaka uygulamasını kabul etmeyeceklerini yineledi.