Kraliçe Elizabeth’in Cenazesine Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan Kimler Gidiyor?

kraliçe elizabeth

Kraliçe Elizabeth’in cenazesine Türkiye, Filistin, İsrail, İran ve Lübnan’dan üst düzey yetkililer katılırken bazı ülkeler davet edilmedi.

Kraliçe Elizabeth’in İngiltere’deki cenazesine, Ortadoğu’dan hangi temsilcilerin katılacağı belli olurken bazı ülkeler de davet edilmedi.

Pazartesi günü yapılacak olan cenazenin, dünyanın dört bir yanından kraliyet üyesi, başbakan, başkan ve liderlerin katılımıyla son yılların en büyük etkinliği olması bekleniyor.

1952’den beri tahtta oturan Kraliçe II. Elizabeth, 8 Eylül’de 96 yaşında İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde öldü. Kraliçe Elizabeth’in cenazesi Çarşamba günü Londra’daki Westminster Hall’a götürülerek burada resmi cenaze töreninden önce halkın ona veda edebilmesi için dört gün boyunca binlerce kişinin ziyaretine açıldı.

İngiltere, cenaze için dünya liderlerinden Londra’ya tarifeli uçuşlarla seyahat etmelerini ve Westminster Hall’a otobüsle gitmelerini istedi.

19 Eylül’deki etkinliğe yaklaşık 500 yabancı üst düzey yetkili katılacak. Ancak İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Suriye, Rusya, Beyaz Rusya, Myanmar, Afganistan ve Venezuela’yı içeren altı ülkeden yetkililerin cenazeye davet edilmediğini söyledi.

Tahran’ın İngiltere’de büyükelçisi olmamasına rağmen İran İslam Cumhuriyeti’ne büyükelçilik düzeyinde davetiye gönderildi. Ancak İran’ın BAE büyükelçisi Sayed Mohammad Hosseini’nin cenazeye katılacağı bildirildi.

Katılımları teyit edilen Orta Doğu liderleri ise şu şekilde: Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Lübnan geçici Başbakanı Necip Mikati ve Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye.

Bu arada Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’ın kraliyet ailesine taziyelerini iletmek için Londra’ya gideceği iddiası bulunsa da cenazeye katılıp katılmayacağı konusunda hala bir kesinlik bulunmamakta.

İngiltere ile dostane ilişkileri sürdüren ve monarşiyle yönetilen Ürdün, Fas, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Katar ve Bahreyn’den liderlerin katılması bekleniyor. Ancak, bu ülkeleri kimin temsil edeceğine dair resmi bir teyit henüz alınamadı.

6FZI3DFZ5ZEQJEGO6MZCVPLDAE

Kaynak: Middle East Eye