Kraliçe II. Elizabeth Serveti: Nasıl Kazandı ve Ne Kadar?

kraliçe

Kraliçe II. Elizabeth ardında büyük bir servet bıraktı.

Kraliçe II. Elizabeth, 8 Eylül 2022’de önemli bir servet bırakarak öldü. Peki bu servetin büyüklüğü ne kadar?

Oğlu Prens Andrew cinsel saldırı davası sonuçlandığında, kraliçenin mal varlığı da incelemeye alındı. Annesinin, cinsel saldırı mağduru Virginia Giuffre’ye 12 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul ettiği bildirilmişti.

Peki Elizabeth bu kadar parayı nereden kazandı ve II. Elizabeth’in sahip olduğu servetin net değeri neydi?

Kraliçe II. Elizabeth’in Serveti

Kaynağına bağlı olarak, kraliçenin kişisel servetinin net değeri 447 milyon ila 600 milyon dolar arasında olduğu tahmin ediliyordu. Babası Kral George VI’dan miras kalan çok büyük miktarda kişisel servete sahipti. Bu, İngiliz vergi mükelleflerinden gelmeyen bağımsız servetiydi. Yani çoğu sömürgeleştirmeden ve yabancı ülkelerin işgalinden kazanılmış bir servet.

Mal varlıkları arasında Balmoral Kalesi (140 milyon $) ve Sandringham arazisi (65 milyon $), İngiltere genelinde meyve ve damızlık çiftlikleri, deniz arazileri ve kişisel mücevher koleksiyonu bulunmaktadır.

2002’de Elizabeth, vefatından sonra annesinin 94 milyon dolarlık mülkünden paha biçilmez sanat eserleri, Faberge yumurtaları, mücevherler ve atlar dahil bir mirası devraldı.

Kraliçe ayrıca, merhum kocası Prens Philip’in 30 milyon dolar değerinde olduğu düşünülen mülkünün de çoğunu miras aldı.

Sonra, hükümetin kraliçeye Kraliyet Malikanesi’nden elde edilen karlara dayalı olarak sağladığı bir ödenek olan yıllık Egemen Hibe var, Birleşik Krallık’ta İngiliz hükümdarına ait bir arazi ve mülk koleksiyonu. 2020’de Crown Estate’ten elde edilen kar, kraliyet ailesinin yüzde 25’ini aldığı 475 milyon dolardı.

Bunların yanında hükümetin Elizabeth’e Kraliyet Malikanesi’nden elde edilen gelirlere dayalı olarak sağladığı bir ödenek olan bir hibe bulunmakta.

Elizabeth’in başka bir kişisel servet kaynağı daha bulunuyor: Hükümdardan hükümdara aktarılan Özel Hesap. Bu servetin kaynağı ise Kuzey İngiltere’deki 45.700 dönümlük tarım arazisi ve Londra’daki Savoy Hotel’in bulunduğu arazi dahil olmak üzere geniş bir arazi koleksiyonu olan Lancaster Dükalığı’ndan geliyor.

kraliçe

Kaynak: Parade