İsveç'te Kur'an-ı Kerim'in yakılmasına tepkiler dünya çapında artarken İsveç için de bulunan Müslüman kuruluşlar da konu ile ilgili bazı açıklamalarda bulundular.

İsveç Cami İmamları Konseyi Başkanı Şeyh Halid El-Deeb, İsveç'in başkenti Stockholm'deki Türkiye Büyükelçiliği önünde radikal siyasetçi Rasmus Paludan'ın polis korumasıyla olay yerine geldiğini belirtti. 

Al-Deeb, Kur'an-ı Kerim yakan aşırılık yanlısının 2017'den beri bu tür provokatif eylemlerde bulunduğunu ancak bu kez aradaki farkın İsveç polis arabası ve ondan korunma ile gelmesi olduğunu söyledi.

Al-Deeb yaptığı açıklamada, İsveç'te Müslümanların büyük ayrımcılığa tabi tutulduğunu ve bunun sonucu olarak İslami okulların kapatılması ve çocukların ailelerinden alınması gibi birçok sorunun varlığını hatırlattı. Al-Deeb Müslümanlara karşı yapılan olaylar sonucunda tepki gösterenlere ise aşırılıkçı hatta terörist yaftasının vurulduğundan bahsetti. 

Avrupa Fetva Konseyi Genel Sekreteri Şeyh Hüseyin Halawa da İslam ülkelerini derhal harekete geçmeye ve İsveç'in Arap ve İslam ülkelerinden büyükelçilerini sınır dışı etmeye gelse dahi çekingen ifadelerle yetinmemeye çağrısında bulundu. 

Suriyeli Çocuklar Geçinmek İçin Dağlarda Odun Topluyor Suriyeli Çocuklar Geçinmek İçin Dağlarda Odun Topluyor

Ortadoğu Haber