Kurti: Putin’in eylemleri savaş suçu

dailyummah 121

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kosova’nın Ukrayna’nın yanında olduğunu ve Rus işgalini kınadığını söyledi.

CNN’e konuşan Kosova Başbakanı, NATO’nun ittifakın tüm üyeleri için güvenlik anlamına geldiğinin farkında olduğunu söyledi.

Ukrayna’nın NATO’dan daha fazla desteğe ihtiyacı olduğunu ve Rusya’nın Ukrayna’da yaptığının soykırım olduğunu söyleyen Başbakan, “Putin’in er ya da geç Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi ile yüzleşmek zorunda kalacağını düşünüyorum.“ dedi.

Konuşmasında Sırp polis, ordu ve paramiliter oluşumların da 23 yıl önce Arnavutlara karşı “soykırım yaptığını” ifade eden Kosova Başbakanı, “O zamanlar, 860 bin Arnavut Kosova’dan sınır dışı edilmişti. Nüfusun yüzde 80’inden fazlası evlerinden atıldı, 20 bin kadın tecavüze uğradı, 12 bin’den fazla silahsız sivil öldürüldü ve 120 bin ev yıkıldı veya yakıldı.“ dedi.

kurti kosova başbakanı

Kurti, “Ortada bir endişe var”

Rusya’nın ihtilafı Batı Balkanlar’a kaydırmaya çalışacağından endişe duyup duymadığı sorusuna Kosova Başbakanı, Kosova’nın korkmadığını ancak ortada bir endişe olduğunu söyledi.

Kurti, “Kosova NATO’da değil ama burada NATO’muz var. Önce Barış İçin Ortaklık’a katılmak istiyoruz. NATO, Kosova tarihinin bir parçasıdır, ancak Kosova da NATO tarihinin bir parçasıdır.“ dedi.

Kaynak: Balkan News