Kuveyt hükümeti, meclis ile arasında devam eden krizin ardından istifasını sundu.

Başbakan Şeyh Ahmed Nevaf el-Ahmed es-Sabah, vatandaşların kredi borçlarının hafifletilmesini öngören yasa tasarısı konusunda yaşanan anlaşmazlığın ardından hükümetinin istifasını Veliaht Prens Şeyh Meşal el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’a sundu.

Milletvekilleri, bakanların ülkeye yük olacağını söylediği bir yasa tasarısını onaylaması için hükümete baskı yaptı.

Dün yapılan meclis oturumunda, hükümetin Maliye Komisyonu raporlarını herhangi bir taahhütte bulunmadan komitelere iade etme konusunda ısrar etmesi sonucu istifa geldi.

Kuveyt Kabinesi, Seif Sarayı’nda haftalık toplantısını yaptıktan sonra, Başbakan Yardımcısı ve Kabine İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Barak Şitan istifa mektubunun sunulduğunu bildirdi.

Şitan, istifa mektubunun Ulusal Meclis’in on yedinci yasama döneminin ilk olağan oturumunda yürütme ve yasama makamları arasındaki anlaşmazlık sonucu geldiğini de sözlerine ekledi.

Parlamento Mali ve Ekonomik İşler Komisyonu Başkanı Temsilci Şuhayb Muvayzri, komitenin geçen Perşembe günü yaptığı toplantının ardından hükümete bir sunum yaptı.

Hükümetin vatandaşlara mali destek sağlama veya olanı artırma taahhüdü karşılığında, önerilen kredi alma yasası hakkındaki raporu geri çekmeyi kabul ettiğini bildirdi.

Muvayrzri, “Bir sonraki oturumda hükümet, boşanmış ve dul Kuveytli kadınların maaşlarını, emekli maaşlarını ve sosyal yardımları artırma taahhüdünü sunarsa, yaşam standardını iyileştirmek, fiyatları düzenlemek ve yenileme kredilerindeki aşırı faizleri iptal etmek için çalışırsa, Komite, kredi alımına ilişkin raporunu derhal geri çekecektir” dedi.

Öte yandan, Kuveyt Kabinesi dünkü toplantının ardından, ‘bazı kişilere verilen özgürlükleri kısıtlayan cezaların affına ilişkin olarak’ bir kararname çıkarması vesilesiyle Emir Şeyh Nevaf el-Ahmed’e teşekkür etti.

Kabine ayrıca, istisnai emeklilik kararları vermeyi durdurmaya ve bu konuda verilen tüm kararları incelemek üzere Ekonomiden Sorumlu Bakanlar Komitesi’ni görevlendirmeye karar verdi.

İstisnai emeklilik konusu da milletvekilleri arasında tartışmaya neden olan konulardan biri.

Hükümet daha önce milletvekillerinin vatandaşlara mali yardım çağrısında bulunduğu bir dönemde bakanlara, genel müdürlere ve eski yetkililere istisnai emekli maaşlarının ödenmesini onaylamış, bu bazı eleştirilere yol açmıştı.

Ulusal Meclis Mali İşler Komisyonu, Sosyal Sigortalar Kanunu’nun istisnai aylıkları içeren 80. maddesinin iptaline ilişkin kararı, devlet kurumlarının komite tarafından sunulan sorulara yanıtlarını alana kadar erteledi.

Cenin Katliamı Sebebiyle Tüm Dünya İsrail'i Lanetliyor Cenin Katliamı Sebebiyle Tüm Dünya İsrail'i Lanetliyor

Şark'ul Avsat