Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Pendarovski: Anayasa tüm vatandaşların eşitliğini ilan ediyor

stevo Pendarovski Die Prese 960x640 1 960x640 1

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, ilk bağımsız, uluslararası kabul görmüş Makedonya Cumhuriyeti’nin Anayasasının kabul edilmesinin yıldönümü ile ilgili kutlama mesajı yayınladı.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski yayınladığı kutlama mesajında, “Anayasamız yalnızca resmi olarak ülkedeki en yüksek yasal düzenleme değildir. Bu belge, kendi demokratik devletimiz için asırlardır verdiğimiz mücadelenin ve insan hakları ve özgürlüklerine sahip adil, ekonomik olarak gelişmiş ve dayanışmacı bir siyasi topluluk konusundaki ortak vizyonumuzun en iyi kanıtıdır.” ifadelerini kullandı.

Mesajda, “Tarihsel anlamda Anayasamızda, Ilinden 1903, Halk Kurtuluş Savaşı ve 1944’ten ASNOM ve 8 Eylül 1991’den itibaren bağımsızlık referandumu iç içe geçiyor ve tamamlanıyor. O, Makedonya’daki tüm halkların özgürlük, eşitlik ve kardeşlik mücadelesi Ilinden idealinin bir sembolüdür. ASNOM kararları ile modern Makedon devletinin devlet-hukuki devamlılığını garanti eder.” denildi.

Pendarovski, “Etnosentrizm ve milliyetçilik yerine, Anayasa, etnik veya dini mensubiyetine bakılmaksızın tüm vatandaşların eşitliğini ilan eder ve aynı zamanda ülkemizde yaşayan tüm toplulukların eşitliğini garanti eder.” dedi.

Kaynak: Time Balkan