Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Pendarovski: Hükümete güvensizlik oylamasının başarısız olmasının ardından durumun nasıl gelişeceğini görelim

57608846 2635670423113073 3187134929297211392 o

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, hükümete yönelik başarısız olan güvensizlik oylamasının başarısız olmasının ardından durumun nasıl gelişeceğini bekleyip görmek gerektiğini söyledi.

Ülkedeki son gelişmelerin ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Hükümete güvensizlik oylamasının başarısız girişimin ardından durumun nasıl gelişeceğini görmek için Pazartesi gününü bekleyelim.

Meclis çoğunluğuyla ilgili belirsizliğin devam ettiğini kaydeden Pendarovski, olası Liderler Zirvesi ile ilgili soruyu yanıtladı.

Pendarovski, Yerel seçimlerin ikinci turundan sonra başlayan mevcut siyasi krizin herhangi bir yönünden böyle bir toplantının yapılabilmesi için hükümetin ve muhalefetin karşılıklı rızasını gerektirdiğini söyledi.

Erken genel seçim olup olmayacağı sorusunu da yanıtlayan Pendarovski, Anayasa’ya göre erken seçime gidilmesinin tek yolu olduğunu, o da 61 oya sahip milletvekillerinin Meclisi feshetmesi olduğunu açıkladı.

Kaynak: Time Balkan