Leicester’daki Müslümanlar Neler Yaşıyor?

leicester

Leicester topluluğu aktivisti Mecit Freeman, şehirdeki Müslüman karşıtı şiddeti özetledi.

Pek çok insan Leicester’daki gerilime bir kriket maçı mı sebep oldu diye soruyor, ancak gerçekler aslında göründüğü gibi değil.

Son birkaç yılda Spinney Hill/Green Lane Road bölgesinde hem gece hem de gündüz sarhoş gezen Hindu sayısında artış oldu. İnsanlar uyumaya çalışırken gece geç saatlerde yüksek sesle müzik dinlemekten sokaklara pislemeye, uyuşturucu tüketmeye kadar toplumsal yaşamda hiçbir karşılığı olmayan olaylar yaşandı.

Bu olaylar yerel halk tarafından defalarca polise bildirildi, ancak polis bu duruma sessiz kaldı. Leicester Polisi’nin son iki yılda bu kabul edilemez davranışlarla ilgili kaç şikayet ve ihbar aldığı bilinmiyor.

Melton Yolu (yoğun nüfuslu bir Hindu bölgesi) yakınlarındaki sokaklarda da yırtık Kuran sayfaları bulundu. Hatta yerden sayfaları toplayan Müslümanların bir videosu internette dolaşıyor. Kuran sayfalarını yırtıp yola kimin attığı ve olayın kesin tarihi ise belli değil.

Leicester’da Sırasıyla Yaşanan Olaylar

22 Mayıs 2022

Müslüman bir genç, gece geç saatlerde30’dan fazla Hindu tarafından korkunç bir şekilde dövülerek hastaneye kaldırıldı. Genç evine saldırı düzenlenen bir arkadaşına yardım etmeye gitmiş, eve içki şişelerinin atıldığını, evin duvarlarının yıkıldığını ve ailesinin de saldırıya uğradığını görmüştü.

Mağdurun ailesi, yetkililer aracılığıyla olayla ilgilenmeye karar vererek polise gitti. Bir hafta sonra hala polis gelip ifade almamıştı. Kurbanın ailesi kapı kapı dolaşarak saldırganların güvenlik kamerası görüntülerini topladı ve polise verdi.

Kalabalığın ilk saldırısı, güvenlik kamerası bulunan bir tapınağın yakınında gerçekleşti. Tapınaktan kamera görüntüleri istendiğinde, kameraların çalışmadığını söylediler.

Ağustos 2022

Pakistan-Hindistan arasında oynan kriket maçından sonra Hindular Melton Yolu’nda “Pakistan’a Ölüm” sloganı attı. Kalabalık daha sonra bir Sih’e ve bir polis memuruna saldırdı. Bütün bunlar kameralara yansıdığı halde polis sessizliğini korumaya devam etti.

Hindular yıllardır Leicester’de bağımsızlık günlerini kutluyor, ancak bu kutlamaları provasyona çevirdiler. Müslümanlar ise tüm bu provokasyonlar karşısında son derece sabırlı ve hoşgörülü davrandılar.

Eylül 2022

Pakistan-Hindistan arasında oynanan kriket maçından sonra Leicester’da 20 yaşındaki başka bir Müslüman genç gece geç saatlerde sopalarla dövülerek saldırıya uğradı. Bu olay, daha önce mayıs ayında saldırıya uğrayan Müslüman genç ile hemen hemen aynı lokasyonda gerçekleşti. Her iki saldırı da benzer bir zamanda yaşandı. Her iki çocuğa da saldırganlar tarafından önce Müslüman olup olmadıkları soruldu. Aynı gece bir araba yakınlardaki mescide yanaştı ve burada iki adam mescit duvarlarına pisledi. Bu durum polise de bildirildi.

Masjid Umar Leicester cropped

Polisin Görevini Yapmaması

Olaylardan üç ay geçtikten sonra ve saldırganların güvenlik kamerasına yansıyan görüntüleri ellerindeyken bile Leicester polisi hiç kimseye yaptırım uygulamadı. Ne yazık ki suçlular hala sokaklarda özgürce dolaşıyor.

19 yaşındaki Müslüman genç, acımasızca dövülerek kanlar içerisinde ölüme terk edildikten sonra polisten ilk isteği onu hastaneye götürmeleri oldu. Kolu ve elleri kırılmıştı, içinde bulunduğu durumda net bir şekilde düşünemiyordu. Saldırı karşısındaçok sarsılmıştı.

Sonuç olarak polis, ertesi sabah, mağdura iftira atarak şu ifadeyi yayınladı: “Mağdurun kimliğinin tespit edildi ve doğrulandı ancak dün geceki olay yeri incelemesinin ilk aşamasında mağdur, kanıtları güvence altına almamıza yardım etmek istemedi. Genç hastaneye götürülmek istendi fakat kendisi istemediği için bir polis memuru tarafından ilk yardımı olay yerinde gerçekleştirildi.”

Bu açıklama daha sonra polis memurları tarafından yerel Müslüman halka da yüz yüze olacak şekilde yapıldı. Bu, Müslüman toplumun polise olan güvenini daha da sarstı.

Sonuç olarak, Leicester’in Müslüman halkı – genç ve yaşlı fark etmeksizin – polisin eylemsizliği karşısında hayal kırıklığına uğradı ve kendilerini hedef alan İslamofobikleri protesto etmek için yüzlerce kişi sokaklara döküldü. Göstericilerin anlaşılabilir öfkesi küçük çaplı sürtüşmelerle büyüdü ve meseleler tırmandı.

Medya daha sonra hikayeyi rakip kriket takımlarının taraftarları arasında bir çatışma olarak aktardı. Bu, her şeyin bir kriket maçıyla başladığını defalarca vurgulayan ve Mayıs 2022’deki dini sebepli saldırıdan söz etmeyen polisin de inandığı bir açıklamaydı. Bu açıklamaların hiçbirinde ilk saldırıdan söz edilmiyor.

Müslüman topluluğun saldırgan olarak gösteren bu kriket sebepli tartışma haberini sürekli olarak desteklediler. Doğal olarak da, Müslüman toplum ile polis arasındaki güven tamamen çöktü.

PI 001 03 12 17 087JPG

Hindu Halkın Sessizliği

Bütün bunlar olurken, Hindu cemaati temsilcileri, kendi müritleri tarafından uygulanan Müslüman karşıtı şiddete karşı sessiz kaldılar ve daha önce bahsedilen provokasyonlardan kaçınmaları için hiçbir ricada bulunmadılar.

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde polis, Hindu saldırıları protestoları sırasında Müslüman halktan birkaç kişiyi tutukladı. Gerçek suçluların yüzleri kameraya net bir şekilde yansımışken polis bunu görmezden gelerek suçluların elini kolunu sallayarak gezmesine sebep oldu.

Ayrıca geçtiğimiz hafta Leicester’de Hindular tarafından saldırıya uğrayan başka Müslümanlar olduğu da ortaya çıktı. Bu hikayeler doğrulanmış olsa da gerilim azalmadı.

8 Eylül Perşembe günü, 17 yaşındaki Müslüman bir genç, yaklaşık 11:30’da işe giderken iki Hindu tarafından durdurulup Hindu mu yoksa Müslüman mı olduğu soruldu. Daha sonra onu boynundan yakaladılar ama o ikisini de dövüp kaçmayı başardı. Bu olay güpegündüz saat 11.30 sıralarında meydana geldi.

Korkakça gerçekleştirilen saldırılar genelde Hinduların sayıca fazla olduğu yerlerde ve Müslümanlar yalnızken gerçekleşiyor. Hindular saldırı gerçekleştirdikten sonra ortadan kayboluyor ve bir süre gözükmüyorlardı.

Hindu halkın bir kısmı ise son zamanlarda Müslümanlara yönelik saldırılardaki artış karşısında duydukları şoku dile getirdiler. Mahalle sakinlerinden biri olan Sejal Modhwadia şunları söyledi: “Müslümanların en çok saldırıya uğradığı yerin Cottesmore Yolu olduğunu duydum. Bir Hindu olarak bunun olmasına şok oldum.”

Bölgede yaşayan bir Müslüman Esma da, yerel halkın uzun süredir hukuksuz davranışların belediyeye ve polise şikayet edildiğini ancak hiçbir yanıt alamadıklarını belirtti.

Müslüman topluluktan birçok kişi toplulukta sakin kalmaya yardımcı olmaya çalışıyor, ancak polisin durumu ele alma şekli nedeniyle bunu sürdürmeyi son derece zor buluyoruz. İmamlar ve diğerleri, bizi içine soktukları bu zor durumdan polisi haberdar ettiler.

Aşırılık yanlısı Hindular tarafından saldırıya uğrayan iki Müslüman genç, saldırıya uğradıklarında ölecekmiş gibi hissettiklerini söyledi. Saldırıların sorumluları en azından tutuklanmalıydı. Aynı grubun gece geç saatlerde yalnız yürüyen başka bir Müslümana daha saldırmasını mı bekliyoruz? Bir sonraki kurban hayatta kalacak kadar şanslı olacak mı?

Ulusal Gönüllüler Derneği, Hindutva (Hindu faşist) hareketine bağlı, Hindistan’ın mevcut iktidar partisi Hint Halk Partisi’nin ana örgütüdür. Hiç şüphesiz Hindistan’ın dini azınlıklarını ve kast mazlumlarını ortadan kaldırmak için şiddete başvuran faşist bir örgüttür. İslamofobik, Sih karşıtı, Hıristiyan karşıtı, kadın karşıtı ve Dalit karşıtı…

Leicester’daki Müslümanları provoke etmek ve saldırmak için motivasyon nereden geliyor? Hindistan’da da Müslümanlara ve azınlıklara benzer şekilde saldırarak, camilere vb. saygısızlık ediyorlar. Bu saldırıların son zamanlarda İngiltere’de de başladığını görüyoruz. Peki zehirli Hindutva ideolojisi Birleşik Krallık’taki Hindular arasında ne kadar yayıldı?

0 Shia procession2JPG

Kaynak: 5pillarsuk