Lübnan İç Güvenlik Güçleri Genel Müdürlüğü çoğunluğu Lübnan, diğerlerinin ise Suriye, Filistin ve Mısır uyrukluğu olduğu 30 teröristi adalete teslim etti.

Müdürlük tarafından yapılan basın açıklamasında, İç Güvenlik Güçleri Genel Müdürlüğü Bilgi Birimi’nin geçtiğimiz Temmuz ayından Ekim ayına kadar niteliksel operasyonlar yürüttüğü, operasyonların Beka, Beyrut, Kuzey, Güney ve Cebeli Lübnan gibi ülkenin çeşitli bölgelerinde DEAŞ’a terör örgütüne mensup 8 unsuru tutuklanmasıyla sonuçlandığı bildirildi.

Açıklamaya göre, bahsi geçen bu tutuklanmalar Lübnan İç Güvenlik Güçleri'nin bilgi birimlerince  özellikle DEAŞ gibi terör hücrelerinin faaliyetlerinin ciddi bir şekilde takip edilmesi açısından yürüttüğü bilgilendirme ve saha takibi sonucunda meydana geldi.

Tutukluların sorgulama sırasında, askeri ve güvenlik merkezlerinin yanı sıra çeşitli dini ve sivil mitingleri hedef alan terör operasyonları düzenlemeyi planladıkları tespit edildi. Açıklamada, İç Güvenlik Genel Müdürlüğü’nün turizm hareketi ve yaz sezonunu olumsuz etkileyebileceği düşüncesiyle tutuklamalar konusunda o dönem açıklama yapılmadığı aktarıldı.

Lübnan İçişleri Bakanı Bessam Mevlevi dün, yıl içinde 8 terör hücresinin tutuklandığını duyurdu. Mevlevi İç Güvenlik Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Bilgi Birimi 2022'de 8 teröristi yakalamayı başardı. Biz soruşturmanın profesyonelliğine ve gizliliğine bağlıyız, ifşa ettiğimiz şey sadece Lübnanlılara güvence vermek” ifadelerini kullandı.

İsrailli Aktivistlerden "Yıkım Politikası" Protestosu İsrailli Aktivistlerden "Yıkım Politikası" Protestosu

Kaynak: Şarku'l Avsat