Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn bugün, siyonist işgal yönetimi ile ülkesi arasındaki deniz sınırlarını belirleyen anlaşma metnine imza attı. 

Lübnan'ın parlamento başkan yardımcısı ve aynı zamanda Lübnanlı görüşmecilerin başkanı İlyas Bu Saab, Amerikalı aracı Amos Hochstein ile birlikte Beyrut'taki Başkanlık Sarayı'nda düzenlediği basın toplantısında, Hochstein'ın deniz sınırlarının belirlenmesiyle ilgili metni Cumhurbaşkanı Avn'a sunduğunu, onun da, ABD'nin sunduğu metni teslim aldığını ve içeriğini onayladığını belirterek imzaladığını söyledi. 

Bu Saab, ayrıca Lübnan Dışişleri Bakanlığı'nın BM'ye ikinci bir metin takdim edeceğini belirtti. 

Bu Saab, imzalanan metnin daha önce gündeme gelen metnin aynısı olduğuna ve ABD'li aracının da anlaşmanın Kana sahasında çalışmanın başlatılmasına izin verdiğini, Lübnan halkının haklarının da ilgili maddelerle güvenceye alındığını söylediğine işaret etti. 

İran Devriye Botundan ABD Gemilerine Taciz İran Devriye Botundan ABD Gemilerine Taciz

Lübnan ile işgal rejimi arasında, Akdeniz'de petrol ve doğal gaz yönünden zengin ve 860 km2'den oluşan bir alanla ilgili deniz sınırı meselesinin çözümü için iki yıldan beri ABD aracılığıyla dolaylı görüşmeler sürdürülüyordu. 

t25_lubnan-israil-deniz-sinir-216

Filistin Enformasyon Merkezi