Malezya Başbakanı İsmail Sabri’den Erken Seçim Sinyali

dailyummah 155

Malezya Başbakanı İsmail Sabri Yakup, ülkenin bir sonraki genel seçime “çok yakın” olduğunu söyleyerek erken seçim sinyali verdi.

Başbakan İsmail Sabri, Barisan Nasional (BN) koalisyonunun seçim mekanizması tanıtım toplantısında yaptığı açıklamada, “Seçime çok yaklaştık, tarihi Başkanla birlikte belirleyeceğim. İnanın bana ve biraz daha bekleyin, çağrılarınızı net bir şekilde duyuyorum.” ifadesini kullandı.

Başbakan İsmail Sabri, Malezya’nın en büyük siyasi partisi Birleşik Malay Ulusal Örgütünün (UMNO) “ilk beş” liderinin, 15’inci genel seçimlerin tarihini belirlemek için yakında bir araya geleceğini söyledi.

Başbakan, “Önemli olan, parlamento feshedildiğinde ve genel seçim yapıldığında kazanmamız gerektiğidir.” diye konuştu.

Başbakan İsmail Sabri Yakup, seçimler öncesinde ekonomiyi canlandırmaya ve enflasyonu kontrol altına almaya odaklanmak istediğini söylerken UMNO Başkanı Ahmed Zahid, son birkaç aydır erken genel seçimler için tüm gücüyle kamuoyu oluşturmaya çalışıyor.

UMNO Yüksek Konseyi olarak da adlandırılan “ilk beş” lider, parti Başkanı Ahmed Zahid Hamidi, Başkan Vekili Mohamad Hasan, Başkan Yardımcıları Mohamed Khaled Nordin, Mahdzir Khalid ve Başbakan İsmail Sabri Yakup’tan oluşuyor.