Mekke seması bugün (06 Aralık), yerel saatle 20:00’de Kabe’ye dikey olarak yükselecek Büyüyen (Kambur) Ay’a tanıklık edecek.

Mescid-i Aksa'da Binlerce Kişi Şehitler Şafağı Buluşması'na Katıldı Mescid-i Aksa'da Binlerce Kişi Şehitler Şafağı Buluşması'na Katıldı

Cidde Astronomi Derneği Başkanı Mühendis Macid Ebu Zahira, Ay’ın Mekke’de kuzey-kuzeydoğu ufkundan gün batımıyla birlikte yükseleceğini, bunun da 6 ay sonra gece gökyüzünde yaz güneşinin yüksek yolunu taklit edeceği anlamına geldiğini açıkladı. Bu olay saat 20:06’da, Mekke’den 89,5 derece yükseklikte, yüzde 98,3 oranında aydınlatılmış ve Dünya’dan 396 bin 535 km uzaklıkta gerçekleşecek. Ayrıca Ay o anda, Ülker yıldız kümesiyle yakınlaşacak ve Aldebaran, Sirius, Betelgeuse ve Capella yıldızlarıyla çevrelenecek.

Şarku’l Avsat’a konuşan Ebu Zahira, “Dikey veya simetrik olayların hesaplanması, Ay da dahil olmak üzere gök cisimlerinin hareketi için yapılan hesaplamaların doğruluğunu anlamaya yarayan bilimsel yöntemlerden biridir ve bu da ayın konumunu belirlemeyi gerçekleştirir. Bu astronomik olay, dünyanın çeşitli bölgelerinden kıble yönünü kolay bir şekilde tespit etmek için kullanılır” dedi.

Ebu Zahira, bu tür astronomik olaylarda çeyrek derece veya yarım derecelik bir fark olduğu için Kâbe’nin genişliğiyle tamamen aynı eğime sahip olduğunu, Taif ve Cidde dahil olmak üzere Mekke yakınlarındaki tüm bölgelerde kıble yönünü belirlemek için kullanılmayacağını ve uzak şehirlerin etkilenmeyeceğini belirtti.

Ancak, Mescid-i Haram’dan (Kâbe’den) uzak coğrafi bölgelerde, diğer Arap ülkelerinde ve Ay’ın ufukta dikey olarak görüldüğü bölgelerde yaşayanlar için akıllı telefon uygulamaları gibi net bir şekilde Mekke’yi gösterdiğini kaydetti. Ayrıca, Çarşamba gün doğumu ile kuzey-kuzeybatı ufkunda batana kadar gecenin geri kalanında dikey olarak kaldıktan sonra gökyüzünde görünür kalacağını açıkladı.

Kaynak: Şarku'l Avsat