Mursi, Ağustos 2013'te Kahire'nin merkezindeki Rabia Meydanı'ndaki protestolara katıldıktan sonra on yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Merhum Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin oğlu, Aralık 2016'da BM'ye babasına cezaevindeyken yapılan ihlalleri soruşturma çağrısı yaptıktan sonra tutuklanmıştı. 6 yılın ardından halen darbeci Abdülfettah El Sisi rejimi tarafından hücre hapsinde tutuluyor. Avukat Üsame Mursi, Mısır'ın demokratik olarak seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olan babasını Ağustos 2013 darbesinden beri savunan ekipte yer alıyordu. 

Mursi, Ağustos 2013'te Kahire'nin merkezindeki Rabia Meydanında darbe karşıtı protestolara katıldıktan sonra on yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yetkililer, gösteriyi dağıtmak için yaklaşık 900 protestocuyu öldürdü.

İsrail Güçleri Eski Şehir'i Kuşattı İsrail Güçleri Eski Şehir'i Kuşattı

Mısır'ın yoğun sansür uyguladığı medyaya rağmen insan hakları grupları defalarca Üsame Mursi'ye yönelik ihlallerin durdurulması için çağrıda bulundu. 

2020'de insan hakları aktivistleri Arabi21.com'a Üsame Mursi'nin hücre hapsinde tutulduğunu, herhangi bir tıbbi tedavi görmesinin ve egzersiz yapmasının yasaklandığını söylediler. Kışın bile yerde yatmak zorunda kalan Mursi'nin cezaevi görevlileri dışında bir başkasıyla görüşmesi ise yasak.

Mursi'nin ailesinden bir kaynak da Arabi21.com'a hapsedildiğinden beri annesini yalnızca iki kez gördüğünü söyledi: bir kez Haziran 2019'da babasının cenazesine katılmasına izin verildiğinde; ve yine iki ay sonra vefat eden kardeşi Abdullah'ı toprağa verdiğinde.

Üsame Mursi'nin karısı, Esra El Neccar Pazartesi günü tek evladı olan oğlunun şu anda altı yaşında olduğunu ancak babası Usame'yi görmediğini söyledi. El Neccar, Facebook'ta "Bugün oğlum Muhammed altı yaşına girdi. Her gün 'Babam nerede?' diye soruyor. Babası bizi en doğal haklarımızdan alıkoyan Abdulfettah Al-Sisi tarafından hapsedildiği için kapı zilini çalmayacak" diye yazdı.

Oğlunun babasını görmesine engel olanların geceleri nasıl uyuyabildiğini merak ettiğini sözlerine ekleyen El Neccar, "Bunca evladın babasına, babanın da evladına sarılmasına engel olurken onlar nasıl hayatın tadını çıkarıyorar? Suçu her ne olursa olsun bizim onunla görüşme hakkımız var, onun da bizi görme ve bilme hakkı var. Fakat altı yıldır kendisini ziyaret etmemize engel olunuyor" ifadelerini kullandı.

20161210_2_20616279_16846780