İsrail'in Yeni Faşist Planı Filistin Diplomalarını İptal Etmek İsrail'in Yeni Faşist Planı Filistin Diplomalarını İptal Etmek

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas, Moskova’da ‘yapıcı ve olumlu’ olarak nitelendirilen bir görüşme gerçekleştirdi.

Bu, Suriye ve Türkiye’nin daha önce Rusya’nın sponsorluğunda güvenlik seviyesinde yaptıkları toplantının ardından bakanlar düzeyindeki ilk toplantısı oldu.

Rusya Savunma Bakanlığı, Moskova’daki üçlü görüşmelerde ‘Suriye krizini çözmenin yolları ve ülkede istikrarı sağlamak için diyaloğu sürdürme gereğinin’ ayrıntılı olarak ele alındığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, üç ülkenin savunma bakanlarının Suriye krizinin çözümü, mülteci sorunu ve Suriye’deki radikal gruplarla ortak mücadele konularının tartışıldığı belirtildi.

Şarku’l Avsat’a konuşan bir Rus diplomat, Moskova’nın, Ankara ve Şam arasında en üst düzeyde doğrudan iletişim kanallarının açılması gereği konusundaki tutumunu uzun süredir sürdürdüğüne işaret ederek, toplantının ‘gerçeğin bir yansıması’ olduğunu söyledi.

Rus diplomat, Rusya’nın çabalarının gelecek yılın başlarında dışişleri bakanları düzeyinde bir toplantı yapılması için koşullar yaratma çerçevesinde mevcut adımın üzerine inşa edileceğini bildirdi.

Bu adım, yıl ortasından önce, yani Türkiye’de cumhurbaşkanlığı seçimleri tarihinden önce cumhurbaşkanlığı düzeyinde üçlü bir zirvenin yapılmasının önünü açıyor.

Moskova’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed arasında bir görüşme düzenlemeye hazır olduğunu söyleyen Rus diplomat, “Her şey tarafların isteklerine bağlı, biz kimseye bir şey dayatmıyoruz. İki ülke bizden arabuluculuk isterse, Ankara ve Şam’daki ortaklarımızın da böyle bir ilgisi olursa, elbette olumlu yanıt veririz” dedi.

Kaynak: Şarku'l Avsat