Mossad’da üst düzey istifalar şok etkisine neden oldu

Untitled 1 1

İsrail Dış İstihbarat Servisi Mossad, güvenlik kaynaklarının tehlikeli bir stratejik boyuta sahip olduğunu düşündüğü bir sarsıntıya tanık oluyor.

Bu sarsıntı, Mossad yeni Başkanı David Barnea tarafından teşkilatın yapısında yapılan temel değişiklikleri protesto etmek üzere kurmay başkanlığı üyesi üç generalin, Mossad’daki üç daire başkanının istifasını vermesi ve diğer yetkililerin istifalarını sunma niyetinde olmasının ardından geldi.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre, Mossad eski yetkilileri, bu değişikliklerin sonuçları ve yakın dönemde planlanan operasyonlar üzerindeki etkileri konusunda uyarıda bulundu: “Mossad bugün İran ve vekilleriyle mücadelede stratejik hedefine ulaşmak için nitel operasyonlarının zirvesinde bulunuyor. “

Kaynakların belirttiğine göre, şu ana kadar başkanları istifa eden birimler arasında, Teknoloji Birimi, Terörle Mücadele Birimi, Mossad ajanlarının çalışmasından sorumlu Tzomet Birimi yer alıyordu. Bunun yanı sıra Mossad’daki Stratejik Savaş Birimi başkanının da istifa etmesi bekleniyor. Bu gelişmeler Mossad’da son derece büyük bir şok dalgası yarattı. Zira bu adımların yıkıcı etkilere neden olacağı ve kararlaştırılmış stratejik operasyonları baltalayacağından korkuluyor. Teşkilatın eski üst düzey çalışanlarından birine göre, istifa eden birim başkanlarından en az ikisi, Barnea döneminin sona ermesinden sonra Mossad başkanlığı için ana adaylar arasında görülüyor.

Eski Mossad Başkanı Yossi Cohen’in teşkilat içerisinde güçlü ilişkiler kurduğu ve çalışmalarının tamamını dış operasyonlara odaklayabildiği biliniyor. Söz konusu operasyonlar, başta nükleer projeyle mücadele için İran topraklarında yürütülenler olmak üzere, Tahran’a yönelik saldırılar ve nükleer projelerin arşivlerinden on binlerce belgenin İsrail’e getirilmesinin yanı sıra sabotaj ve suikast operasyonlarını da içeriyordu.

Ancak eski Başbakan Binyamin Netanyahu tarafından atanan ve Haziran ayında göreve başlayan David Barnea, Mossad içinde köklü değişiklikler yapma kararı aldı. Eski ve yararlı olmadığını düşündüğü birkaç daire başkanlığını ve birimi kapattı. Bazılarını ise birleştirdi. Teknoloji, siber savaş ve sınır ötesi operasyonlarda uzmanlaşmış bölümleri genişletti.

Barnea tarafından yapılan değişikliklerin bir sonucu olarak, çok sayıda kıdemli memur işini kaybederek ve teşkilattan ayrılmak zorunda kalacak. Bazı generaller de yetkilerini kaybedecek. Dolayısı ile bu değişikler söz konusu taraflar arasında büyük bir öfkeye sebep olurken, Mossad’da görüş ayrılıklarına neden oldu. Diğer yandan söz konusu değişikliklerin performansın düşmesine, moral bozukluğuna ve operasyonel planlara zarar verebileceğine inanan taraflar da bulunuyor. Bazı kişiler, bu değişikliklerin arkasındaki mantığı sorguluyor. Zira Barnea 2019 yılından bu yana Mossad Başkan Yardımcılığı görevindeyken bu değişikliklerden ve yapılması gereğinden bahsetmemiş veya imada bulunmamıştı. Dolayısı ile bazı kişiler, yapılanın sadece şov olduğunu, yeni Mossad şefinin varlığını, onu lider olarak kabul etmeyen taraflara kendi yönetimini empoze etme süreci olarak değerlendirdi.

Şin Bet Eski Başkanı Nadav Argaman da görevine atandığında benzer değişiklikler yapmıştı. Generallerinden bazıları Başbakan Netanyahu’ya şikayette bulunmuş ancak Argaman bu değişikliklerden caydırılmamıştı. Argaman o dönemde bu değişikliklerin “Teşkilatı canlandırmak, yenilenme ruhu aşılamak ve performansını artırmak için gerekli” olduğu açıklamasında bulunmuş ve Netanyahu’nun desteğini almıştı. Bu yüzden, Barnea, değişikliklerin Genelkurmay Başkanlığı ve operasyonlarındaki zararlarını engellemek için şimdi yeni Başbakan Naftali Bennett’in görüşünü bekliyor. Barnea teşkilat başkanı olarak, konumunu güçlendirmek için gerekli desteği almayı umuyor.  Bununla birlikte, Mossad’ın performansının söz konusu değişiklerden zarar görmemesi için siyasi liderliğin kendisine destek vermesi gerektiğini söylüyor.

Kaynak: Şarkul Avsat